Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Także na naszej stronie chcemy uwzględniać, że mamy już przedwiośnie. Dlatego postaramy się, by CODZIENNIE pojawiały się nowe, ciekawe i użyteczne informacje. Oprócz nowych artykułów o roślinach, metodach i produktach biodynamicznych zapraszamy na codzienny Kalendarz Księżycowy. Wchodząc na bieżącą datę, znajdziecie, wprawdzie w pigułce, ciekawostkę dnia.

 

 

DZIEŃ LIŚCIA/OWOCU/KORZENIA/KWIATU

 

Poniedziałek do godz. 17 to jeszcze dzień liścia. Możemy co najwyżej wygrabiać ogród i napowietrzyć trawnik, spalić połamane niepotrzebne gałęzie, a popiół rozsypać na grządki, gdyż bezpośrednie prace przy roślinach ze względu na Węzeł nie są zalecane.

 

Wtorek i środa to dni owocowe. Możemy zrobić oprysk zapobiegawczy drzew owocowych, szczególnie brzoskwini (o ile nie pada) przeciwko chorobom grzybowym (brzoskwinia – kędzierzawość) stosując także łatwo dostępny w handlu i dopuszczalny przez ekologów miedzian. Dla bardziej ortodoksyjnych ogrodników polecany jest skrzyp. Jeżeli opryski są niemożliwe, szczotkujemy pnie drzew.

 

Czwartek i piątek to dni korzenne. Czwartek bez pracy. Jeżeli w piątek znajdziemy czas, możemy zwapnować trawnik, szczególnie gdy jest nadmiernie zakwaszony lub ocieniony. Jeżeli jeszcze nie wysialiśmy na rozsadę, to teraz możemy siać korzenne warzywa.

 

Sobota i niedziela to dni kwiatowe. Sadzonkujemy rośliny balkonowe: pelargonie, fuksje, uczepy. Do donic sadzimy dalie, kanny... ale jedno zastrzeżenie: jeżeli warunki przechowywania sadzonek, bulw i kłączy ego nie wymagają, lepiej się wstrzymać, bo mamy przecież najgorszy z możliwych okresów na takie prace: Nów. Radzimy poczekać do najbliższego czasu sadzenia ( od 19 lutego) lub wykonać te prace jeszcze w tym tygodniu, we wtorek.

 

KSIĘŻYC MALEJĄCY

 

Okres malejącego Księżyca sprzyja sadzeniu, ale im bliżej Nowiu tym efekty mogą być gorsze. Uwzględniając pozostałe, zakazane dni, na sadzenie i sianie zostaje nam praktycznie tylko wtorek i środa. Ale koniec tygodnia sprzyjający jest pracom służącym zwalczaniu grzybów i zimujących szkodników roślin.

 

SKORPION/STRZELEC/KOZIOROŻEC/WODNIK

 

Poniedziałek do godz. 17 jest pod wpływem Skorpiona. To na en dzień zalecamy przede wszystkim zero słodyczy. A jakby udało się wytrzymać do czwartku byłoby ekstra. Bo przecież w Tłusty Czwartek czeka nas bomba tłuszczowo-węglowodanowa.

 

Poniedziałkowy wieczór, wtorek i środa do godz. 19 są we władaniu gwiazdozbioru Strzelca. Uważajmy z potrawami zawierającymi białko. Zmęczone oczy łatwo regenerujemy w ciągu dnia stosując metodę bułgarskiego naturoterapeuty Petera Dimkova. Zanim ją podamy, z żalem przestrzegamy przed tabletami i smartfonami (żal stąd że sami je lubimy) : są najbardziej szkodliwe dla oczu ze względu na małą czcionkę, która powinny być minimum „12”. A oto sposób na przemywanie oczu, możliwy do zastosowania nawet w pracy. Zanurzamy twarz w wodzie i kilkakrotnie otwieramy i zamykamy oczy. Najlepiej powtarzać to co godzinę, a woda bez chloru.

 

Późny wieczór w środę, a także czwartek i piątek do godz. 20 to wpływ Koziorożca – dni bezsolne. A to oznacza, że objadanie się pączkami i faworkami w Tłusty Czwartek nie jest szczególnie niebezpieczne. Co jednak zrobić, by ich nadmiar nam nie zaszkodził? Możemy kupić morwę białą w tabletkach. Możemy połknąć nie więcej niż dwie w ciągu dnia, najlepiej na kwadrans przed słodkim obżarstwem. Jaki to da efekt? Około 30 procent węglowodanów przepłynie przez nas bez żadnej szkody, to tak jak byśmy zamiast 6 pączków zjedli tylko cztery. Można też kupić suszone liście i wówczas wystarczy wypita z niej herbatka – 15 minut przed zjedzeniem pączków. Najlepiej oczywiście mieć własny. ekologiczny susz – my mamy!

 

Piątkowa noc, sobota i niedziela regulowane są przez gwiazdozbiór Wodnika. Zdecydowanie odstawiamy wszystko co tłuste. Mięso jemy tylko białe i chude, najlepiej gotowane na parze, warzywa – surowe lub z woka. Przypominamy, że Nów to dobry moment na głodówkę, a kogo przerażają tak radykalne metody mógłby postarać się jeść dwa razy mniej, a silny apetyt poskramiać wodą mineralną lub jabłkami.

 

KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY/WSTĘPUJĄCY

 

Do wtorku włącznie mamy czas sadzenia zalecany rzez ortodoksyjnych biodynamików ze szkoły Marii Thun nie tylko na sadzenie ale  także przesadzanie i cięcie drzew oraz krzewów.

 

Od środy zaczyna się Księżyc wstępujący – czas szczepienia, a także ścinania pędów na sadzonki do ukorzeniania. Ze względu jednak na skrajnie konfliktowe zalecenia wynikające ze zbliżającego się Nowiu i czwartkowe Perygeum, najlepiej skupić się na porządkowaniu ogrodu i usypywanie tzw, podniesionych grządek poprawiających jakość i efektywność uprawy warzyw ciepłolubnych.

 

WARTO O TYM PAMIĘTAĆ

 

Tydzień nadal na niewielkim plusie, chociaż w nocy może być temperatura ujemna. Pamiętamy, że cięcie drzew w temperaturze poniżej + 5 st. C jest ryzykowne. Możemy jednak rozrzucać kompost, a także lekko wzruszyć ziemię tam gdzie jest twarda i zbita – lepiej wchłonie wodę.

Z prac przy roślinach wyłączone są trzy dni: poniedziałek – z powodu Węzła, czwartek – wy występuje Perygeum, a także niedziela - Nów.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.