Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Najbliższy tydzień ma przynieść przełom w pogodzie z gwałtowną odwilżą. Już od poniedziałku temperatury w ciągu dnia, a nawet w nocy mają być dodatnie. Według prognozy długoterminowej, kolejny tydzień przyniesie niewielkie, krótkotrwałe ochłodzenie.

Gwałtowna odwilż to groźba miejscowych podtopień, szczególnie niżej położonych ogrodów. Warto oczyścić wloty studzienek kanalizacyjnych, a jeżeli teren nie jest skanalizowany, wytyczyć trasy odpływu wody rozgarniając śnieg tam gdzie ma być spływ.

 

 

DZIEŃ OWOCU/KORZENIA/KWIATU/LIŚCIA

 

Poniedziałek to dzień przeznaczony na prace przy roślinach uprawianych dla owoców. Jeżeli tylko pogodna na to pozwoli, zaczynamy wiosenne cięcie drzew owocowych. Usuwamy konary uszkodzone w czasie zimy. Robimy także cięcie prześwietlające tak gdy cała korona była równomiernie nasłoneczniona. Wysiewamy na rozsadę pomidory do uprawy w inspekcie oraz karłowate, miniaturowe - do uprawy w doniczkach.

 

Wtorek i środa to dni korzenne. Szykujemy rozsadę pory, selera. Wysiewamy nasiona na kiełki.

 

Czwartek, piątek i sobota do godz. 13 są kwiatowe. Możemy przycinać krzewy ozdobne, ale tylko te które zawiązują kwiaty na pędach tegorocznych. Nie obcinamy krzewów kwitnących wiosną, bo na nich już w zeszłym sezonie zawiązały się pąki kwiatowe.

 

Druga połowa soboty i niedziela to czas, który należy poświęcić roślinom cennym ze względu na liście. Wysiewamy już na rozsadę sałatę, kalarepę, kalafior i kapustę.

 

KSIĘŻYC MALEJĄCY

 

Okres od pełni, gdy Księżyc robi się coraz mniejszy sprzyja wszelkim siewom i sadzeniom. Najlepiej wybierać dzień właściwy dla części rośliny, która jest przedmiotem uprawy czyli np. kwiaty wysiewamy w dni kwiatowe. Ale większe znaczenie ma faza w jakiej znajduje się Księżyc, a czas w pobliżu pełni jest zazwyczaj bardzo korzystny dla rozwoju roślin.

 

LEW/PANNA/WAGA/SKORPION

 

Cały poniedziałek jest pod wpływem gwiazdozbioru Lwa. Suche, piekące oczy mogą wskazywać, że są przemęczone np. zbyt długą pracą przy komputerze. Dziś rezygnujemy z potraw bogatych w białko.

 

We wtorek środę, a także w czwartek do godz. 8 rano jesteśmy pod wpływem Panny. Osoby z nadciśnieniem ograniczają spożycie soli, a także wędzonek. Zalecane są natomiast aromatyczne zioła.

 

Prawie cały czwartek, od godz. 8. oraz piątek i sobota do godz. 13 są w kręgu oddziaływania Wagi. Rezygnujemy z tłustych potraw. Dla dobra naszej wątroby i trzustki dobrze spróbować potraw duszonych, ewentualnie pieczonych, ale zrezygnujmy ze smażonych.

 

Druga połowa soboty i niedziela – to czas wpływu Skorpiona. Ograniczamy węglowodany w posiłkach. Warto sięgnąć po zioła uspokajające i antydepresyjne.

 

KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY

 

To w Kalendarzu Biodynamicznym okres zalecany dla sadzenia oraz nawożenia. W praktyce w tym tygodniu sadzić w ogrodzie nic nie możemy. Ale jeżeli mamy dostęp do kompostu, możemy go rozsypać nawet nim stopił się śnieg. Kompost wchłonie część wody co pozwoli na uniknięcie podtopienia korzeni roślin. Jeżeli chcemy przyśpieszyć rozpuszczanie się śniegu, możemy rozsypać popiół drzewny. Przy okazji – to także pożyteczny nawóz odkwaszający glebę.

 

WARTO O TYM PAMIĘTAĆ

 

Wszystko wskazuje, że to już początek przedwiośnia. Z dnia na dzień będzie coraz więcej pracy koniecznej do wykonania w ogrodzie. Można je jednak ograniczać pozwalając naturze na swobodną regulację niektórych procesów. Ogród w pełni biodynamiczny jest samowystarczalny i wymaga tylko niewielkiej ingerencji z naszej strony, by została zachowana równowaga biologiczna.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.