Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Mamy już przedwiośnie. Dlatego postaramy się, by CODZIENNIE pojawiały się nowe, ciekawe i użyteczne informacje. Oprócz nowych artykułów o roślinach, metodach i produktach biodynamicznych zapraszamy na codzienny Kalendarz Księżycowy. Wchodząc na bieżącą datę, znajdziecie, wprawdzie w pigułce, ciekawostkę lub poradę dnia.

 

W tym tygodniu pogoda powinna być podobna jak w minionym, z dniami o minimalnie dodatniej temperaturze i lekko mroźnymi nocami. W ogrodzie robimy tylko niezbędne prace. Nie jest zalecanie ani cięcie ani nawożenie ze względu na rosnący i wstępujący Księżyc. Wyższe temperatury, dodatnie zarówno w dzień jak i w nocy, mają się zacząć dopiero za dwa tygodnie. To jednocześnie będzie okres sprzyjający cięciu i sadzeniu, a także nawożeniu.

 

DZIEŃ LIŚCIA/OWOCU/KORZENIA

 

Do wtorku włącznie mamy dni liściowe. Ze względu na to, że są to dni bezpośrednio po NOWIU, najlepiej unikać prac z roślinami. Można jednak rozkładać kompost, sprzątać i ciąć połamane gałęzie, wygrabiać ogród.

 

Środa, czwartek i piątek do godz. 11. są dedykowane na pielęgnację roślin uprawianych dla owoców. Jeżeli nie jest to konieczne, z cięciem pielęgnacyjnym jeszcze powinniśmy poczekać dwa tygodnie. Teraz zastosujmy opryski, przede wszystkim przeciwko chorobom grzybowym. Torebka suszonego skrzypu kupiona w aptece za 4 zł wystarczy na opryskanie kilkusetmetrowego ogrodu.

 

Reszta piątku, a także sobota i niedziela są najważniejsze dla uprawy roślin korzennych. Jednak niedziela, ze względu na WĘZEŁ powinna być wyłączona z prac przy roślinach. Siejemy warzywa korzenne na rozsady. Rozmrożoną ziemię spulchniamy jedynie powierzchniowo, na głębokość ok. 3-5 cm.

 

KSIĘŻYC ROSNĄCY

 

Jeżeli teraz zetniemy wierzchołki gałązek bukszpanu i wsadzimy bezpośrednio do lekko kwaśnej ziemi, łatwo powinny się ukorzenić. Należy jednak wybrać miejsce cieniste. Sadzonka powinna być z piętką i do tego pobudzona ukorzeniaczem.

 

Jeżeli nie potrzebujemy wielu sadzonek, możemy je ukorzeniać w doniczkach. Do ziemi najlepiej je sadzić w dni liściowe, albo przechować w wilgotnym piasku do dni sadzenia czyli zstępującego Księżyca

 

Możemy też spróbować ukorzenić winorośl. Sadzonki teraz pobrane sadzimy do doniczek w dni owocowe – jeżeli chcemy to zrobić od razu – lub jeszcze lepiej w dni sadzenia. Ukorzenianie odbywa się w temperaturze pokojowej.

 

RYBY/BARAN/BYK

 

W poniedziałek i wtorek na nasze funkcjonowanie wpływa gwiazdozbiór Ryb. To dni gdy całkowicie powinniśmy zrezygnować z węglowodanów, szczególnie że teraz oczyszczenie organizmu z ich nadmiaru będzie wyjątkowo skuteczne. Okolice Nowiu są też dniami depresyjnymi i osłabiającymi energię. Najprostszym sposobem na pokonanie tego stanu jest picie herbatki imbirowej lub z kurkumą. Ale w przypadkach skrajnego wyczerpania dawka węglowodanów w postaci czekolady postawi nas na nogi.

 

Od środy do godz. 11. w piątek jesteśmy w oddziaływaniu Barana. Potrawy zawierające dużo białka mogą nam szczególnie szkodzić. To dobra okazja na kurację z surowych owoców. Gdy z kolei mamy niedobór tego białka, teraz jedzone będzie wyjątkowo dobrze przyswajalne.

Możemy mieć kłopoty z ostrym widzeniem, obolałe oczy, odczuwać szum w uszach.

 

Od piątku, godz. 11, do końca niedzieli naszym zdrowiem kieruje gwiazdozbiór Byka. A to oznacza, że wszystkie osoby mające problemy z krążeniem powinny odstawić wszystkie potrawy zawierające dużo soli. Te dni mają duże znaczenie dla wszystkich kuracji wspomagających układ krążenia. Poszukajmy ziół aromatycznych, jedzmy dużo świeżych owoców i warzyw, nieprzetworzonych – najlepiej tartych.

 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY

 

Okres wstępującego Księżyca sprzyja pozyskiwaniu sadzonek do ukorzeniania. Wybieramy te, które nie są przemarznięte. Warto zrobić eksperyment i część posadzić do ziemi od razu, a resztę przetrzymać do dni sadzenia – zgodnie z kalendarzem księżycowym. Porównamy która metoda jest bardziej skuteczna.

 

WARTO O TYM PAMIĘTAĆ

 

Tydzień otwiera NÓW, który miał miejsce w niedzielę, ale jego konsekwencje odczuwalne będą jeszcze przez poniedziałek i wtorek. Kończy go natomiast WĘZEŁ – wystąpi w niedzielę 17 lutego.

 

Nów i dni po nim są bardzo dobre na rozpoczęcie diety oczyszczającej lub nawet głodówki. To także jedyny warunkowo dopuszczalny termin na wykonanie oprysków środkami chemicznymi – stosujemy je jednak tylko wówczas, gdy szkody jakie w minionym sezonie wyrządziły roślinom ochojniki i grzyby były bardzo dotkliwe. Szczególnie dotyczy to kędzierzawości liści brzoskwini, parcha jabłoni, mszyc i ochojników drzew iglastych.

 KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.