Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

To przedwiośnie, chociaż za oknami nie zawsze to widać. Wystarczy dokładnie poszukać w ogrodzie pierwszych śladów budzącego się życia – na pewno znajdziecie. Dlatego staramy się, by CODZIENNIE pojawiały się nowe, ciekawe i użyteczne informacje. Zapraszamy też na codzienny Kalendarz Księżycowy. Wchodząc na bieżącą datę, znajdziecie, w pigułce, ciekawostkę lub poradę dnia.

 

W tym tygodniu raczej nic się nie zmieni w pogodzie. Wyższe temperatury, dodatnie zarówno w dzień jak i w nocy, mają się zacząć za tydzień. To jednocześnie będzie CZAS SADZENIA I CIĘCIA oraz PEŁNIA bardzo dobre połączenie. A w tym tygodniu, ze względu na układ sił kosmicznych, tylko wtorek jest zakazany dla prac ogrodowych, bo w tym dniu wypada Apogeum.

 

DZIEŃ KWIATU/LIŚCIA/OWOCU

 

Od poniedziałku do środy, godz. 11. są dni kwiatowe. Możemy już wysiewać do doniczek, na rozsady, jeżeli mamy chłodne a słoneczne pomieszczenie, szałwie, cynie, lwie paszcze, astry, nasturcje. Sadzimy do skrzynek rośliny balkonowe.

 

Druga część środy, a także czwartek i piątek to dni liściowe. Wysiewamy do zimniej szklarni warzywa liściowe i zioła.

 

Sobota i niedziela są dedykowanie pracom przy roślinach uprawianych dla owoców. To przede wszystkim czas porządkowania drzew owocowych. Do ran możemy używać wosku pszczelego – naturalnego środka zabezpieczającego po cięciu lub wyłamaniu.

 

KSIĘŻYC ROSNĄCY

 

Zbliża się PEŁNIA, która nastąpi wprawdzie w następny poniedziałek, ale dwa dni przed nią i dwa po niej są szczególnie korzystne dla wysiewania i sadzenia pod warunkiem, że nie będzie nadmiernie padało.

 

BLIŹNIĘTA/RAK/LEW

 

Poniedziałek, wtorek i środa do godz. 11 są pod znakiem Bliźniąt. To dni bez tłuszczu, który szkodzi pracy wielu gruczołów, nie tylko odpowiadających za układ trawienny. Pomoże nam na pewno picie parzonego skrzypu, który zwiększa odporność organizmu, działa oczyszczająco i pomaga przy odchudzaniu.

 

Od środy, godz. 11. do piątku włącznie jesteśmy pod wpływem oddziaływania gwiazdozbioru Raka. Rezygnujemy z węglowodanów. Dobieramy zioła tak, by wzmocnić nasz system nerwowy. Póki słońce słabo świeci, najlepiej jak zastosujemy kurację z dziurawca mającego bardzo szerokie zastosowanie, a przede wszystkim wzmacnia on nasz system nerwowy.

 

Sobota i niedziela są pod wpływem Lwa, który określa naszą dietę. Odstawiamy najbardziej szkodliwe białka mięsne. Warto też więcej uwagi poświęcić funkcjonowaniu wszystkich naszych zmysłów: nie tylko wzroku i słuchu, ale także węchu, dotyku. Przeziębienie może być powodem, dla którego wszystkie nasze zmysły gorzej funkcjonują.

 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY/ZSTĘPUJĄCY

 

Jeszcze tylko w poniedziałek jest KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY i czas pozyskiwania sadzonek do ukorzeniania i zrazów. Jeżeli zetniemy je rano, to już we wtorek wieczorem będzie je można wsadzić do ziemi, najlepiej do doniczek.

 

Od wtorku zaczyna się czas sadzenia, nawożenia, zwalczania szkodników glebowych nazywany w Kalendarzu Księżycowym CZASEM SADZENIA. Możemy go wykorzystać do wysiania miniaturowych pomidorów uprawianych w doniczkach. Najlepsze są dni owocowe.

 

Na sadzenie bezpośrednio do gruntu jeszcze jest za zimno. Dobrze jest jednak rozsypać kompost na grządki, wysiać popiół z drewna, szczególnie na nadmiernie zakwaszone miejsca, na których uprawiamy warzywa. Na ziemię i rośliny robimy oprysk ze skrzypu.

 

PORADNIK WEEKENDOWEGO OGRODNIKA

 

Wiele osób nie ma czasu zajmować się ogrodem w tygodniu. Więcej czasu mogą mu poświęcić tylko w soboty i niedziele. Dlatego wraz z zaczynającym się sezonem będziemy publikować tu informacje o pracach, które trzeba lub warto wykonać w najbliższy weekend. Nie zawsze będą one ściśle trzymać się reguł Kalendarza Księżycowego, ale ważniejsza jest zgodność z porą roku, temperaturą i naturalnym cyklem rozwoju roślin.

 

Najbliższą sobotę i niedzielę powinniśmy przeznaczyć na usunięcie wszystkich uszkodzeń gałęzi, drzew i krzewów. Te, które śnieg nadmiernie przygiął należy podeprzeć lub podwiązać. Można już poobcinać wszystkie zaschnięte trawy i buliny, które na zimę pozostawiliśmy na rabatkach. Jeżeli szykujemy grządkę na ciepłolubne warzywa, możemy na nią wysypać zgrabione z ogrodu liście tak by utworzył się rodzaj kopca. Zasypujemy je cienką warstwą kompostu, tak by nie rozrzucił ich wiatr. Pod liście dobrze jest ułożyć zebrane z ogrodu drobne gałązki, dzięki czemu nie będą gniły bo zapewnimy im dostęp powietrza. Kolejną warstwą jest bydlęcy obornik. Potem można ułożyć darń, a na wierzchu kompost i ziemię ogrodniczą. Taka podwyższona grządka, zaraz po ułożeniu powinna mieć około metra wysokości. Potem osiądzie, a my na niej posadzimy w maju rozsady ciepłolubnych warzyw.

 

Przepis na najprostszy preparat ze skrzypu:

 

30 gram suszonej rośliny gotować około pół godziny w litrze wody. Rozcieńczyć 20 litrami wody, podlewać ziemię wokół roślin. Opryskać drzewa wrażliwe na choroby grzybowe.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.