Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Wreszcie odwilż. Gdy spłynie śnieg powinniśmy zacząć wypatrywać przebiśniegów, ranników, przylaszczek. Może już zaczynają kwitnąć ciemierniki. Na wierzbach są już pierwsze bazie, mogą już kwitnąć wawrzynki. Ale nie tylko pierwszych radosnych odkryć nam nie braknie, ale także pracy w ogrodzie. Dlatego staramy się, by CODZIENNIE pojawiały się nowe, ciekawe i użyteczne informacje. Zapraszamy też na codzienny Kalendarz Księżycowy. Wchodząc na bieżącą datę, znajdziecie, w pigułce, ciekawostkę lub poradę dnia.

 

W tym tygodniu wszystko ma się topić, a my będziemy mogli zacząć oceniać pierwsze straty po zimie. Nie należy jednak śpieszyć się z decyzją o usuwaniu pozornie martwych roślin. Jak wskazują doświadczenia z po poprzedniej zimie, niektóre trawy wystartowały nawet z ponad miesięcznych opóźnieniem, a krzewy pozornie zniszczone przez mróz wybiły nowymi pędami.

 

DZIEŃ KORZENIA/KWIATU/LIŚCIA

 

Od poniedziałku do godz. 14 w środę mamy dni korzenne. Posadźmy już na grządki ząbki czosnku, dymkę, wsadźmy pietruszkę, zaryzykujmy wysianie rzodkiewki. Grządkę nakryjmy włókniną. Będziemy mieli wcześniejsze zbiory.

 

Od godz. 14 w środę do piątkowego wieczora są dni kwiatowe. To zdecydowanie dobra pora na cięcie krzewów ozdobnych – ale tylko tych, które kwitną na tegorocznych pędach. Przycinamy też wierzby. A jeżeli mamy w ogrodzie białą lub purpurową, gałązki obieramy z kory i suszymy – pomoże lepiej niż aspiryna, a zdecydowanie mniej zaszkodzi.

 

Sobotę i niedzielę powinniśmy przeznaczyć dla roślin uprawianych dla liści. To nie tylko warzywa kapustne – możemy już ich flance przenosić do inspektu. Ale to także najwyższa pora na usunięcie starych , zwiędłych liści i łodyg ze wszystkich bylin, nie tylko tych o ozdobnych liściach.

 

PEŁNIA/ KSIĘŻYC MALEJĄCY

 

W poniedziałek pełnia. Najlepszy czas na sadzenie i sianie. Ten stan trwa około 2 dni.

Sumują się pozytywne czynniki sprzyjające sianiu i sadzeniu – oczywiście o ile stan gleby na to pozwala. Księżyc jest tuż po pełni, a więc energia idzie do ziemi. Poza tym Księżyc jest także zstępujący, co według Marii Thun zapewnia dobre ukorzenianie i szybki wzrost roślin. Temperatury też powinny sprzyjać, chociaż z delikatnymi, słabo zahartowanymi roślinami lepiej jeszcze poczekać.

 

PANNA/WAGA/SKORPION

 

Poniedziałek od godz.8. rano, wtorek i środa do godz. 14 są pod znakiem Panny. To dni bezsolne z zalecanymi większymi dawkami potasu osiągalnymi m.in. poprzez zjadanie surowych warzyw i owoców. Wesprze to pracę układu krwionośnego. Krążenie poprawi także gorczyca, którą możemy wykorzystywać nie tylko w postaci musztardy.

 

Od środy, godz. 14. do piątku godz. 19 włącznie jesteśmy pod wpływem oddziaływania gwiazdozbioru Wagi. Unikamy tłustego mięsa. Nasz przewód pokarmowy niezbyt dobrze sobie z nim radzi. Spróbujmy kuracji ostropestem gdy mamy kłopoty z wątrobą. Herbatek z liści brzozy – jeżeli chcemy oczyścić organizm z toksyn, albo herbatki z morwy ( szklanka przed posiłkiem) dla łagodnego odchudzenia, parzonego skrzypu – dla wzmocnienia organizmu.

 

Późny wieczór, po godz. 19. w piątek, a także sobota i niedziela są pod wpływem Skorpiona. A chociaż to weekend, unikajmy przyjemności właściwych dla dni wolnych od pracy. Darujmy sobie tym razem zarówno alkohole, jak i słodycze. Cukier możemy zastąpić stewią, którą już można kupić nawet w hipermarkecie.


 KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY

 

Czas zstępującego Księżyca to nie tylko sadzenie i sianie, bo na to w wielu ogrodach i dla wielu roślin może być za wcześnie. Ale możemy rozsypać nawóz, rozrzucić kompost i obornik. Także robić cięcia formujące i pielęgnacyjne.

 

PORADNIK WEEKENDOWEGO OGRODNIKA

 

Trzeba się śpieszyć z usuwaniem uszkodzonych gałęzi, rany równo przyciąć, sekator dezynfekować, a miejsca cięć zabezpieczyć miedzianem z farbą emulsyjną. Ważne są także opryski brzoskwini i czereśni przeciwko kędzierzawości (miedzian jest dopuszczalny przez ekologów), ale można także użyć roztworu szkła wodnego (grzyby, jaja mszyc i przędziorków) lub wywaru ze skrzypu. Przede wszystkim czeka nas sprzątanie, grabienie, nawożenie... Jak na jeden weekend, nawet gdyby był ciepły i suchy, to bardzo dużo pracy. Jeżeli przygotujemy chociażby małą grządkę na nowalijki i nakryjemy ją włókniną, sprawimy sobie dużo radości.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.