Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Wegetacja opóźniona co najmniej o miesiąc. Dlatego jak już się ociepli, a to ma nastąpić od tego tygodnia, wszystko będzie ruszało jednocześnie zaburzając następstwo wiosennych kwitnień. Rośliny, które wystartowały przed ostatnią falą mrozów, mogą wymagać wycięcia przemrożonych elementów.

 

W szkółkach i hipermarketach sprzedają już drzewa i krzewy do wiosennych nasadzeń, Ale uwaga! Mogą nie być zahartowane!

 

 Oceńmy szkody jakie wyrządziły nam ostatnie mrozy i śnieżyce. Mogą być poważne , a rośliny wymagać intensywnej pomocy. / fot. marta zającDZIEŃ KWIATU/LIŚCIA/OWOCU/KORZENIA

 

Poniedziałek i wtorek to dni kwiatowe. We wtorek jest jednak Apogeum, nie zalecane do prac przy roślinach. W poniedziałek więc siejemy kwiaty, ale tylko do doniczek i do inspektu. Do gruntu gatunki odporne, jeżeli ziemia jest już rozmrożona. Obcinamy zmrożone gałązki kwitnących krzewów.

 

Od środy do czwartku włącznie mamy dni liściowe. Byliny o ozdobnych liściach wymagają zasilenia, a grządki zabezpieczenia opryskiem ze skrzypu.

 

 

W piątek, sobotę i niedzielę, aż do godz. 17 są dni owocowe. Usuwamy szkody na drzewach owocowych powstałe po ostatnich mrozach. Nawozimy lub zasilamy kompostem drzewa i krzewy owocowe.

 

W niedzielę, wieczorem zaczyna się czas dedykowany roślinom uprawianym dla korzeni. Ale to dopiero tuż przed zmrokiem, a więc w ogrodzie możemy tylko zasilać grządki warzywne, na których będzie rosła pietruszka, marchew, seler, por.

 

KSIĘŻYC ROSNĄCY

 

Koniecznie musimy już teraz wysiewać do doniczek wszystkie jednoroczne kwiaty, jeżeli tego do tej pory nie robiliśmy. Sprzyja temu Księżyc rosnący. Jeżeli dodatkowo termin wysiewu dobierzemy tak, by był zgodny z dniem dedykowanym dla pielęgnacji roślin kwiatowych, efekty powinny być najlepsze.

 

BLIŹNIĘTA/RAK/LEW/PANNA

 

W poniedziałek i wtorek do godz. 21 jesteśmy pod wpływem gwiazdozbioru Bliźniąt. To okres gdy rezygnujemy z tłuszczów. Jeżeli już musimy to używajmy tłuszczy nienasyconych, oliwy, z ryb lepsze są delikatne pstrągi z rusztu lub tuńczyk niż dorsz. To okres, gdy musimy zwrócić uwagę na pracę naszych gruczołów: wątroby, trzustki, tarczycy. Zalecane są owoce morza.

 

W środę, czwartek i jeszcze w piątek do godz. 8. rano o naszym zdrowiu decyduje znak Raka. Jest to czas bez węglowodanów, a także okres w którym nasz system nerwowy może wymagać wsparcia. Odstawimy cukier, słodycze, białe pieczywo i biały ryż, a także ziemniaki. Zastępujemy je warzywami i roślinami strączkowymi. Na nerwy najlepsza jest kąpiel w lawendzie lub sosnowych szyszkach.

 

Lew jest tym gwiazdozbiorem, który decyduje o naszej diecie w piątek, sobotę i niedzielę do godz. 17. Odstawiamy białka, szczególnie mięsne. Możemy je zastąpić białkiem roślinnym. Jeżeli będziemy odczuwali ból oczu, kłopoty z ostrością, nie powinniśmy się dziwić, bo w te dni wszystkie zmysły mogą gorzej funkcjonować. Oczy możemy wzmocnić robiąc okłady np. z rumianku lub herbaty. Dłonie i twarz ochronimy nie tylko kremami, ale także dostarczając im witaminy A (pomaga także lepiej widzieć po ciemku), a znajdziemy ją m. in. w wątróbce, jarmużu, szpinaku, marchwi, a także mleku, śmietanie i maśle. Witaminę E, która jest antyoksydantem, występuje w orzechach, olejach roślinnych, awokado.

 

Koniec weekendu i następne dni są pod wpływem Panny. To czas bezsolny dla obniżenia ciśnienia. Okres wymagający wspierania układu krwionośnego przez stosowanie odpowiednich ziół. Dobrze zrobią nam herbatki z kwiatów i owoców głogu: dwie łyżeczki zaparzone w szklance wody wypijane dwa razy dziennie. Pomaga także jemioła – liście, czosnek, kiwi i grejpfrut.

 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY/ZSTĘPUJĄCY

 

Okres wstępującego Księżyca jest najlepszy dla pozyskiwania sadzonek i to wielu roślin zarówno pokojowych jak i ogrodowych oraz tarasowych zimujących w pomieszczeniu. Kończy się on w poniedziałek.

 

Od wtorku mamy Księżyc zstępujący, czyli pozyskane sadzonki możemy sadzić do ziemi, do doniczek lub wprost do gruntu.

 

To także sprzyjający czas na nawożenie. Jeżeli wokół drzew i krzewów delikatnie rozłożymy koński obornik, ziemia szybciej się rozgrzeje i przyśpieszymy start roślin. Gdy podlejemy rośliny nawozem z popiołu drzewnego, zwiększymy ich możliwości kwitnięcia, bo zawiera dużo potrzebnego im potasu i fosforu. Uwaga! Podnosi pH ziemi. Wystarczy do drewnianej lub plastykowej beczki z deszczówką wsypywać popiół, tyle by dało się go dobrze rozmieszać. Płyn traktujemy jako koncentrat nawozu stosując rozcieńczony w proporcjach 1: 30 czyli szklankę na około 7-8 litrów wody.

 

PORADNIK WEEKENDOWEGO OGRODNIKA


 

Nim cokolwiek posadzimy w ogrodzie, sprawdźmy czy pH ziemi odpowiada wymaganiom rośliny. / fot. marta zając

 

Dla wielu osób najbliższy weekend będzie pierwszym, pozimowym o pogodzie na tyle sprzyjającej, że da się intensywnie pracować w ogrodzie. Jest to jednocześnie weekend tuż przed pełnią przypadającą w środę 27 marca – doskonały do sadzenia. Dla weekendowych ogrodników to praktycznie czas bardzo intensywnych prac, bo za tydzień jest Wielkanoc i wielu prac w ogrodzie się nie zrobi nawet jeżeli temperatury będą sięgały ponad 10 st. C – jak wynika z długoterminowych prognoz. Co zatem robić? Na pewno sadzić, szczególnie krzewy i drzewa liściaste, bo teraz najłatwiej się przyjmą. Możemy też uzupełniać ubytki w trawniku. Jeżeli mamy warzywnik, siejemy już deo gruntu. Jeżeli chcemy przyśpieszyć wzrost siewek i ochronić je przed nocnymi chłodami, na grządki rozkładamy włókninę.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.