Konary tworzące z przewodnikiem drzewa  kąt prosty odłamują się bardzo rzadko.  Do tego szeroki kąt powoduje szybsze wejście młodego drzewa w owocowanie - tłumaczył pokoleniom ogrodników osławiony profesor Szczepan Pieniążek.

Prawidłowe ułożenie gałęzi poprawia także jakość i wielkość owoców. Dlatego ingerencja w naturalny kształt drzewa jest czasem konieczna, chociaż nie musi polegać na jego przycinaniu.

 

 

Drzewo butelkowe może według niektórych wyglądać groteskowo. Ale ma kilka zalet. Pozwala łatwo sterować ułożeniem gałęzi wieszając butelki na tych tylko które rosną nieprawidłowo. Regulując ilość wody w butelce można sterować siłą obciążenia.

 

 

 

Te czerwone sznurki wybrane są nieprzypadkowo. Ładnie kontrastują z pobielonym drzewem i ze zwykłego zabiegu pielęgnacyjnego tworzą coś co ma zdobić. Rzecz jasna nie w każdym ogrodzie takie rozwiązanie będzie wyglądało estetycznie. Ale sposób wart rozważenia.

 

 

 To najgorsze z możliwych rozwiązań, bo sposób ułożenia konarów jest dość przypadkowy, sznurki wrzynają się w młode delikatne gałązki, a w ciągu sezonu trzeba je wielokrotnie regulować co jest dość kłopotliwe. Poza tym taki sposób wiązania powoduje łatwe uszkodzenie pnia, szczególnie w czasie silniejszych wiatrów.

 

 

A ten sposób formowania stosowany jest u iglaków, szczególnie gdy chcemy by drzewka i krzewy uzyskały fantazyjny kształt. Używa się miękkiego drutu, systematycznie należy sprawdzać, czy nie wrasta on w gałęzie. Sposób ten pozwala na tworzenie bardzo oryginalnych form zarówno u roślin doniczkowych jak i ogrodowych. nie jest stosowany w ogrodach ekologicznych i naturalnych, ale prawie nieunikniony we wszelkich designerskich.

 

fot. sabina i marta zając