Pod tymi leszczynami, można bezpiecznie siadać na ławeczce. Żaden kleszcz na plecy lub głowę nie spadnie. Cienisty zakątek pod leszczynami  opylam proszkiem z suszonego wrotycza.

A jak ktoś ma kłopot ze znalezieniem tej rośliny,, podaję inne sposoby na kleszcze. Źródło: A. Wasina, autorka broszury Wykorzystanie roślin do zwalczania szkodników w sadach i ogrodach. Od tej Rosjanki sporo się nauczyłem.

 Sposoby na kleszcze
Według badaczy rosyjskich, rośliny rozcieramy na jak najdrobniejszy proszek np. w młynku i rozpylamy nimi zagrożoną okolicę.
Skuteczność zależy od ilości proszku, dokładności jego rozproszenia, ale także od pogody. Po każdym deszczu trzeba zabieg powtórzyć. Wszystkie podane rośliny są bezpieczne zarówno dla zwierząt domowych jak i ludzi.

Oto skuteczne środki:

  • Suche łuski cebuli  skuteczne  już po kilku minutach

Suche łuski z cebuli rozgniatamy, a następnie mielimy na pył. Stosujemy na bieżąco.

  • Kłącze tataraku -  efekt po dwóch dobach

Najlepiej kłącze wykopać jesienią. Oczyszcza tylko z ziemi. Kroi wzdłuż, na plastry, a potem w poprzek, na mniejsze kawałki,  suszy w temperaturze do 35 st. C. Po wysuszeniu mielimy w młynku na jak najdrobniejszy proszek. Przechowujemy w szczelnym naczyniu.

  • Liście konopi siewnych  - efekt po około 1/2 godziny.

Suszymy w suchym, przewiewnym miejscu. Potem rozdrabniamy w młynku. Przechowujemy w szczelnym naczyniu, bez dostępu światła.

  • Suszone liście chrzanu   - efekt po 1/2 godziny

Liście drobno tniemy, suszymy w temperaturze do 30 st. C. Natomiast korzeń, pocięty na małe kawałki w temperaturze do 60 st. C. Mielimy na proszek w młynku elektrycznym. Przechowujemy w szczelnym naczyniu, w ciemnym pomieszczeniu

  • Bagno zwyczajne - skuteczne po 1 dniu.

Świeże ziele suszymy w temperaturze około 40 st. C. Można użyć elektrycznej suszarki do owoców. Mielimy na pył w młynku.

  • Wrotycz - skuteczny po kilku godzinach

Kwiaty wrotycza zbieramy latem. Suszymy w temperaturze do 40 st. C. Mielimy na proszek. Przechowujemy w szczelnym naczyniu bez dostępu światła. Nieco słabiej działają liście, które możemy teraz zebrać.

  • Kwiaty złocienia dalmatyńskiego - skuteczny po kilku minutach - bardzo silny środek, ale także bezpieczny dla zwierząt

Suszymy w temperaturze do 30 st. C. Rozdrabniamy w młynku na pył. Przechowujemy w szczelnym naczyniu, bez dostępu światła.

 

Sposób opylania

Proszki można rozpylać ręcznie rozsiewając je z wiatrem na rośliny, szczególnie w cienistych, wilgotnych miejscach. Można też użyć dmuchawy odkurzacza do liści. Zabieg powtarzać po deszczu albo co ok. 5 dni.