sfotografowane przez sabinę zając

 

 

 Uchwycony ten niepowtarzalny moment, gdy za chwilę ciemiernik wystrzeli nasionkami. Ogrodnicy wiedzą, jak trudno go upilnować. A nasiona są bardzo cenne, jeżeli chcemy rozmnażać roślinę. U nas w ogrodzie wystrzeliwują zazwyczaj poza naszą kontrolą i rozsiewają się niekiedy w zupełnie zaskakujących miejscach.

 

 

 

 Jakże nietypowa makówka. To mak wschodni. Wyjątkowo piękne i okazałe ma kwiaty, a przy tym że jest byliną, nie musimy się martwić każdego roku o jego wysiewanie. Pięknie się rozrasta tworząc coraz większą kępę.

 

 

 Nie wiem, czy peonia jest królową kwiatów. Ale niewątpliwie ma koronę jak to widać na zdjęciu i za to ją podziwiam, właśnie teraz jeszcze bardziej niż w pełni kwitnienia. W tym roku peonie u nas zaszalały. Wielkie, obfite, kwiaty tak ciężkie, że łodygi ich nie są w stanie utrzymać. Ale nawozimy je gnojówką z krowich kup.

 

 

 Te czarne, podłużne łebki to makówki tyle, że mekonopsa. Może zatem należałoby je nazwać mekonopsówkami? Nasionka mają smak podobny do maku. A łodygi takie same właściwości jak mak lekarski. A przy tym można je legalnie uprawiać.

 

 

 

 Tę roślinę doskonale wszyscy znają. To cesarska korona już w na etapie wytwarzania nasion. Ta kanciasta torebka ściemnieje, a potem wysypią się z niej nasiona. Wygląda to tak pięknie, że nigdy łodyg po przekwitnieniu nie obcinamy.

 

 

 

 Już na koniec serduszka. Nigdy nie zwracałem uwagi co się dziej gdy kwiaty przekwitają. Dopiero żona pokazała mi delikatne fasolki w jakie serduchowate kwiaty się zamieniają.