Maliny mają wiele wyjątkowych zastosowań w naturalnej medycynie. Przede wszystkim są antyoksydacyjne, czyli spowalniają proces starzenia się organizmu, zapobiegają zaburzeniom układu krążenia i zmianom miażdżycowym. Warto je jeść świeże, a także zrobić duży zapas soków. Są też przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe. Z ostatnich badań wynika, że mają silne właściwości odchudzające.

Antyoksydacyjne

Owoce maliny właściwej czyli tej najpopularniejszej oraz czarnej chronią komórki przed działaniem wolnych rodników. Jeżeli chodzi o zbierane teraz owoce, ustępują jedynie czarnym porzeczkom.

Przeciwzapalne i przeciwreumatyczne

Owoce maliny hamują stany zapalne. Działają wspomagająco przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Przeciwbakteryjna

Najsilniejsze działanie ma malina właściwa. Z badań wynika, że nalewka z jej owoców jest skuteczna szczególnie wobec helicobakter pyroli odpowiedzialnej za wrzody na żołądku.

 

 

Przeciwnowotworowa

Najbardziej skuteczna jest malina czarna, szczególnie pomocna w przypadku zagrożenia nowotworem prostaty oraz okrężnicy. Badania na zwierzętach wykazały, że chroni ona także przed nowotworem przełyku, jelita grubego i jamy ustnej. Z kolei z eksperymentów prowadzonych na ludziach wynika, że już po czterech tygodniach podawania po 6 dekagram sproszkowanych owoców suszonej maliny zaobserwowano hamowanie szybkości mnożenia komórek nowotworowych i ich większą śmiertelność.

Na cukrzycę

Owoce maliny wzmagają wydzielanie insuliny.

 

 

Na odchudzanie

Najnowsze badania mówią o jej dużej skuteczności w kuracji odchudzającej. Stosuje się tu keton malinowy, wykorzystywany w aromatach spożywczych w w produkcji kosmetyków.

Z eksperymentów na szczurach wynika, że dodatek ketonu malinowego w ilości 1 procenta wagi każdego posiłku hamował wzrost tkanki tłuszczowej. Prawdopodobnie działa on na tej samej zasadzie co kapsaicyna i synefryna, znale spalacze tłuszczu stosowane przez kulturystów. Keton malinowy sprzedawany jest w internecie, ale jego cena jest bardzo wysoka, tak że by uzyskać efekt należałoby codziennie połykać ilości wykańczające dla naszego portfela. Ketonu malinowego nie da się zastąpić jedzeniem owoców lub piciem soków malinowych, bo codziennie należałoby zjadać lub wypijać ogromne ilości.

Na podstawie: Mirosława Krauze-Baranowska, Magdalena Majdan, Marta Kula, Owoce maliny właściwej i maliny zachodniej źródłem substancji biologicznie aktywnych opublikowanego w Postępach Fitoterapii 1/2014

fot. marta zając

fot. sabina zając