fot. sabina zając

 

Jeden taki owoc magnolii parasolowatej wart jest około 25 - 30 zł. Tak cenne są bowiem nasiona. Na Allegro sprzedawane są po około 1 zł za sztukę. A na jednej szyszce - owocu jest ich nawet  kilkadziesiąt. Jak ktoś ma cierpliwość, wysiewa je i czeka aż wyrośnie mu pięknie kwitnące drzewo o ogromnych liściach.

Taka "szyszka" jak na zdjęciu jeszcze nie jest dojrzała. Trzeba poczekać aż zacznie pękać, a nasiona łatwo od niej oddzielać.

Najpierw trzeba je moczyć w wodzie tak długo by osnówka zaczęła odchodzić. Potem delikatnie je oczyścić z osnówki używając np. szorstkiej ściereczki. Oczyszczone i umyte wkładamy do skrzynki z piaskiem i torfem. Tam powinny być do wiosny, w temperaturze około 5 st. C. Jeżeli nie mamy tak chłodnego miejsca, możemy je przechowywać w lodówce, w torebce foliowej, ale trzeba je wietrzyć co tydzień.

Stratyfikacja w ziemi lub lodówce trwa do wiosny. Potem je wysiewamy do doniczek lub wprost do gruntu. Pierwsze listki powinny pojawić się najpóźniej po dwóch miesiącach.

 

 fot. sabina zając

 

Na takie efekt trochę trzeba będzie poczekać, ale może warto!