Lawendowe pola znałem do tej pory tylko ze zdjęć pięknej Prowansji zrobionych przez córkę oczarowaną tym widokiem. Nie wierzyłem, że mogę zachwycić się takim Polem w centralnej Polsce. Pomyliłem się. W miniony weekend odwiedziliśmy lawendowe pole Hanny Kamienieckiej...

 

 

 Lawendowe zapachy kojarzyły mi się z banalnie natrętnymi zapachami perfum sprzed pól wieku. Pole jednak pachnie inaczej. My na nie trafiliśmy gdy było wygrzane słońcem. Trwały zbiory...

 

 

Trudno nam było uwierzyć, że lawenda to tylko zapach, kolor. Okazało się, że mieliśmy rację. Chociaż jej właściwości nie są dokładnie zbadane, a do tego są silnie związane od miejsca gdzie rosną, klimatu, to okazuje się, że to bogata w różne cenne właściwości roślina.

 

 

 Michalina Adaszyńska - Skwirzyńska i Maria Swarcewicz, z Zakładu Syntezy Organicznej i Technologii Leków z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zebrały wiedzę o lawendzie lekarskiej czyli wąskolistnej (Wiadomości chemiczne 2014, 68, 11-12). Oto najważniejsze wnioski.

Lawenda zawiera flawonoidy działające uszczelniająco na naczynia krwionośne, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo. Dotyczy to nie tylko kwiatów, ale i liści i to w tych ostatnich może być ich nawet dużo więcej.

Lawenda zawiera fenolokwasy ( w podobnej ilości zarówno w kwiatach jak i liściach)  chroniących przed miażdżycą naczyń wieńcowych (serce), hamujących rozwój choroby nowotworowej, a w kosmetyce opóźniające proces starzenia się naskórka.

Lawenda zawiera kumaryny działające uspokajająco.

Lawenda zawiera garbniki a ich ilość jest mocno uzależniona od gatunku ale przede wszystkim od klimatu. Pomagają na trądzik.

Lawenda zawiera liczne mikro i makroelementy łatwo przyswajalne przez organizm. Dużo żelaza i cynku, ale także mangan, wapń, potas, magnez i sód.

Lawenda ma silne działanie przeciwbakteryjne.

Lawenda jest skuteczna w przypadku zwalczania wielu grzybów.

Lawenda jest przeciwutleniaczem.

Lawenda jest  przeciwdrgawkowa, antydepresyjna, przeciwlękowa, nasenna. Pomaga w zaburzeniach przewodu pokarmowego na tle nerwowym.

Lawenda obniża wrażliwość na ból (autorki podają,że może być np. pomocna przy cesarskim cięciu).

Lawenda stymuluje wzrost włosów i ogranicza ich wypadanie.

Lawenda w ogrodzie skutecznie pomaga zwalczać kleszcze i komary.

Wystarczy?

fot. sabina zając