Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Dużo śniegu, mało słońca, to najlepsze warunki do przetrwania roślin w czasie silnych mrozów. I tak właśnie ma być jeszcze przez najbliższy tydzień. Dopiero potem prawdopodobnie czeka nas ocieplenie. Na razie jednak w ogrodzie mamy mało pracy. Zrzucamy nadmiar śniegu z drzew i krzewów, podpieramy gałęzie i szykujemy się do pierwszych wiosennych prac. Zacznijmy od uruchomienia wyobraźni: jak ma się zmienić nasz ogród...

 

DZIEŃ KORZENIA/KWIATU/LIŚCIA/OWOCU

 

Poniedziałek do godz. 15 jest korzenny. Oznacza to, że możemy wysiewać rośliny uprawiane dla korzeni np. selery, czy pietruszkę. Ale już pietruszkę naciową siejemy i pielęgnujemy w dni liściowe.

 

Tego dnia występuje Węzeł. A zatem nie robimy nic przy roślinach, nawet domowych. Trzeba poczekać na następny dzień korzenny.

 

Popołudnie poniedziałkowe, a także wtorek i środa są dniami przeznaczonymi na pielęgnację roślin uprawianych dla kwiatów. Jednocześnie we wtorek mamy Apogeum – tego dnia nie zajmujemy się sianiem. Ale w pozostałe dni kwiatowe możemy wysiewać nasiona ciepłolubnych kwiatów ozdobnych na rozsady. Polecam wysiew szałwii błyszczącej. Dzięki tak wczesnej porze siewu, zadziwimy znajomych jej rozmiarami w lecie.

 

Czwartek, piątek i sobota do 15. są przeznaczone na pielęgnację roślin uprawianych dla liści. Ja już teraz wysiewam bazylię do doniczek. Musi stać na najbardziej nasłonecznionym parapecie. Jest to roślina światłożądna.

 

Druga połowa soboty i niedziela są owocowe. Jednocześnie w niedzielę jest pełnia. Doskonała pora na wysiew pomidorów i innych ciepłolubnych warzyw na rozsadę.

 

KSIĘŻYC ROSNĄCY/PEŁNIA

 

W tradycyjnie nawożonym ogrodzie, a także w przypadku roślin doniczkowych do których stosujemy klasyczne nawozy, pełnia jest dobrym, a nawet bardzo dobrym terminem na sadzenie. W styczniu w ogrodzie nic rzecz jasna nie sadzimy. Ale możemy pobrane z drzew i krzewów sadzonki wsadzić do doniczek, by je ukorzeniać.

 

BYK/BLIŹNIĘTA/RAK/LEW

 

W poniedziałek, do godz. 15 na nasz organizm najsilniej działała gwiazdozbiór Byka. To okres, gdy nie powinniśmy używać soli. Pijemy zioła poprawiające pracę układu krwionośnego. Jednym z bardziej skutecznych jest ziele jemioły. Powoduje rozszerzenie dużych naczyń krwionośnych, działa przeciwmiażdżycowo, a także obniża poziom cholesterolu. Cennym ziołem może być też ruta. W obu przypadkach należy zachować dużą ostrożność i skonsultować się z lekarzem, bo w ich przypadku prawdziwe może być stwierdzenie, że to co leczy czasem także zabija.

 

W poniedziałek od 15. do środy włącznie jesteśmy pod wpływem Bliźniąt. To czas beztłuszczowy. Jeżeli musimy ich używać, dodajmy zioła ułatwiające trawienie: majeranek, kminek, miętę, koper, piołun, mniszek, a także ostropest. Zwróćmy uwagę na to jak śpimy. Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę - gruczoł znajdujący się w mózgu. Jeżeli mamy płytki i przerywany sen, być może ten gruczoł właśnie źle pracuje – tak jest zazwyczaj u osób starszych, ale nie tylko. Jednym ze źródeł melatoniny są wiśnie zarówno świeże jak i suszone, a także banany i... orzechy włoskie.

 

Czwartek i piątek oraz sobota do 15. to dominujący wpływ gwiazdozbioru Raka. Pamiętamy o ograniczeniu w spożywaniu węglowodanów. Możemy czuć się nadmiernie pobudzeni, gdyż zbliża się pełnia.

 

Sobota po godz. 15. i niedziela są pod wpływem Lwa. Uważamy na nadmiar białka w posiłkach. Nasze zmysły mogą nieco wariować. Będziemy odczuwać nadwrażliwość na światło, dźwięki. U wrażliwszych osób takie objawy związane są z pełnią. Polecamy herbatę majerankową osłodzoną miodem. Ma rozliczne, korzystne dla organizmu właściwości. Pomaga spokojnie spać, chroni przed przeziębieniem, wspomaga przy zaburzeniach żołądka, a najlepiej używać do jak najczęściej np. w postaci masła majerankowego.

 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY/ZSTĘPUJĄCY

 

Przez poniedziałek Księżyc jeszcze wstępuje, czyli ustawia się coraz wyżej nad horyzontem.

 

Od wtorku zaczyna zstępować, czyli będzie widoczny coraz niżej. To czas sprzyjający sadzeniu. Dotyczy to także roślin doniczkowych, które w okresie zstępującego Księżyca najlepiej zniosą przesadzanie, wymianę gleby.

 

WARTO O TYM PAMIĘTAĆ

 

Za chwilę ruszymy do sklepów ogrodniczych i szkółek pragnąc chociażby drobnymi zakupami przyśpieszyć nadejście wiosny. Nie unikniemy przy tym błędów. Postarajmy się jednak pamiętać ile czasu możemy poświęcić na pracę w ogrodzie i do tego dostosujmy nasze plany zakupowe. Przypomnijmy sobie, które miejsca najbardziej cierpią w czasie wiosennych, gwałtownych ochłodzeń. Może trzeba je osłonić. Czy mamy żywopłot od zachodniej strony, zazwyczaj bardzo wietrznej ? Może warto go posadzić. Ogród powinien w jak największym stopniu odzwierciedleniem naszych gustów i wrażliwości, indywidualnego poczucia piękna, ale także miejscem maksymalnie wkomponowanym w naturalne środowisko. A to jest nawet możliwe gdy mamy do zagospodarowania zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych w gęstej zabudowie miejskich domków jednorodzinnych.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.

 

 Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Nic lepszego nie mogło się zdarzyć niż, długo oczekiwane , obfite opady śniegu. Gruba warstwa puchu to najlepsza ochrona dla roślin. Nie tylko zabezpieczy przed przemarznięciem korzeni, ale także dostarczy tak potrzebnej wody. Ale musimy pamiętać, że może on też zdeformować, a nawet zniszczyć niektóre krzewy, a także kolumnowe drzewa. Zbyt grubą warstwę śniegu trzeba zrzucić z konarów, szczególnie poziomo prowadzonych drzew owocowych. Biały puch zgarniamy pod pnie drzew i usypujemy jak najwyżej – to naturalna izolacja termiczna.

 

DZIEŃ KWIATU/LIŚCIA/OWOCU/KORZENIA

 

Poniedziałek do południa jest dniem kwiatowym. Możemy już wysiewać na rozsady żeniszki, begonię wiecznie kwitnącą, lobelię, heliotrop, a nawet szałwię błyszczącą. Warunkiem jest posiadanie dobrze oświetlonej, nieogrzewanej szklarni lub werandy. Ale doniczek nie ustawiamy w przeciągu.

 

Dokładnie sprawdzamy spody liści roślin ozdobnych uprawianych w mieszkaniu. Może okazać się, że grasuje przędziorek, mszyce lub inne szkodniki.

 

Musimy już sprawdzać co się dzieje z zimującymi bulwami dalii, kłączami pacioreczników. Usuwamy gnijące.

 

Wysiewamy do skrzynek pierwiosnki i wystawiamy na ganek.

 

Druga połowa poniedziałku, a także wtorek i środa do zmroku 17 są liściowe. To dni, w które możemy wysiewać na kiełki stanowiące dobre źródło świeżych witamin nasiona fasoli mugo, soi, rzodkiewki. Można także siać rzeżuchę. Siejemy już rozsadę na wczesną sałatę, a także selery i pory.

 

Czwartek i piątek to dni owocowe. Można już wysiewać, do uprawy pod osłonami pomidory, a także paprykę i ogórki.Pamiętajmy o zaprawieniu nasion, co uchroni je przed chorobami grzybowymi.

 

Sobota i niedziela są zgodnie z Kalendarzem Księżycowym przeznaczone na zajmowanie się roślinami uprawianymi ze względu na korzenie. Możemy wykopać z ogrodu zimującą pietruszkę, wsadzić ją do doniczki i uprawiać w domu – będzie świeża zielenina. Tak samo można odkopać i uprawiać w domu kępki szczypiorku. Tam gdzie teren jest zasypany śniegiem, do doniczek sadzimy pietruszkę i cebulę kupione na straganie.

 

KSIĘŻYC ROSNĄCY

 

Jeżeli zetniemy w ogrodzie gałązki forsycji, jabłoni, wiśni, migdałka i wstawimy je do wazonu, to za 2-3 tygodnie zakwitną w mieszkaniu. Najlepiej ścinać je w dni kwiatowe. 

 

WODNIK/RYBY/BARAN/BYK

 

W poniedziałek do południa jesteśmy pod znakiem Wodnika. Od rana nadal unikamy tłuszczu. Możemy odczuwać ból żył i łydek. Pomagać mogą kąpiele w wywarze z igliwia świerkowego lub jodłowego, odwarze z owoców jałowca, wywarze z macierzanki.

 

Poniedziałek po 12. oraz wtorek i środa do 17. są w zakresie oddziaływania gwiazdozbioru Ryb. Odstawiamy lub ograniczamy węglowodany. Jeżeli czujemy się poddenerwowani, warto sięgnąć po zioła uspokajające i antydepresyjne. Ale jeżeli jesteśmy nadmiernie poddenerwowani, mamy kłopoty ze snem, czujemy się osłabieni, a przy tym mamy kołatanie lub bóle serca, może to świadczyć o nerwicy serca. Pomagają w takich przypadkach liczne zioła: kłącza waleriany, korzeń arcydzięgla, liść melisy, kwiat lawendy, ziele krwawnika, rumianek. Zimne, obolałe stopy mogą wynikać ze słabego krążenia krwi – pobudzą je okłady z chrzanu, gorczycy, imbiru.

 

Baran określa zalecenia zdrowotne w środę po 17. a także w czwartek i piątek. Rezygnujemy z potraw zawierających dużo białka. Może boleć nas głowa, oczy, szumieć w uszach nie mówiąc już o zapchanym nosie lub wprost leje się nam z niego. Przy bólu gardła może pomóc już najprostsza inhalacja ze zwykłej soli kuchennej lub płukanie nią gardła. Dobry jest też syrop z młodych pędów sosny. Można też zgryźć kilka ziaren jałowca, które działają dezynfekująco. Można je też stosować profilaktycznie. Na katar może pomagać herbata z prawdziwym sokiem malinowym lub inhalacja olejkiem lawendowym. Bakteriobójczy czosnek najlepiej używać po zmiażdżeniu i zalaniu oliwą.

 

Z szumem w uszach, który się czasem może pojawiać, problem jest aki że może mieć wiele przyczyn poczynając od zaburzenia ciśnienia krwi (nadciśnienie lub niedociśnienie) poprzez cukrzycę, klimakterium i miażdżycę.

 

Sobota i niedziela są pod wpływem gwiazdozbioru Byka. To czas bezsolny. Wspieramy układ krwionośny, wzmacniamy żyły, poprawiamy krążenie krwi. Sól silnie podnosi ciśnienie krwi, dlatego przy niskim ciśnieniu, senności związanej nawet z bólem głowy działa ak samo jak kawa czy mocna herbata. Warto też spróbować yerba mate czyli liści ostrokrzewu paragwajskiego zawierającego sporo kofeiny, ale także źródła przeciwutleniaczy. Liście obniżają też poziom cholesterolu, chronią wątrobę, odchudzają, ale nie należy przesadzać – wypijamy nie więcej niż litr dziennie.

 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY

 

Tam gdzie to jest możliwe, możemy teraz usuwać odrosty korzeniowe, a także robić cięcie prześwietlające drzew owocowych. Warto osobno składować drewno z wszystkich owocówek, bo doskonale nadaje się do wędzenia. Można też używać go, po rozdrobnieniu, do palenia na grillu.

 

Śniegiem, aż po wierzchołki, zasypujemy róże, bo ochroni on je przed spodziewanymi, bardzo silnymi mrozami w nocy.

 

Warto o tym pamiętać

 

Z długoterminowej prognozy pogody wynika, że dość silne mrozy będą trzymać do końca miesiąca. Najbliższy tydzień ma przynieść w ciągu dnia temperatury nawet do – 10 st. C., a w nocy ze spadkiem nawet do – 15 st. C.Dopiero koło 1 lutego ma nastąpić wyraźne ocieplenie z dodatnimi temperaturami w ciągu dnia, a nawet w nocy.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.

 Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Koniec tygodnia może przynieść ochłodzenie i dość silne mrozy w nocy sięgające nawet minus 10 st. C. Ale ten stan ma potrwać zaledwie kilka dni, a po nim wróci obecna pogoda. To ochłodzenie może być groźne dla roślin, które do aktywności pobudził ciepły, wręcz przedwiosenny styczeń. Osłaniamy pnie drzew od południowej strony, bo może pękać na nich kora, gdy zaczną krążyć soki. W ogrodzie wykonujemy tylko naprawdę konieczne prace, głównie zabezpieczające rośliny i porządkowe, nie tylko z powodu niesprzyjającej pogody, ale także dlatego, że tydzień jest mało korzystny ze względu na układ Kalendarza Księżycowego: występuje Węzeł, Perygeum i Nów.

 

DZIEŃ LIŚCIA/OWOCU/KORZENIA/KWIATU

 

Poniedziałek jest dniem liściowym. Już po Trzech Królach, możemy więc rozebrać choinkę, a jeżeli drzewko było wykopane z korzeniem i trzymane w doniczce, to nie czekając na dni korzenne należy je jak najszybciej wkopać. Dół mocno nawadniamy, a drzewko wysoko osłaniamy korą, liśćmi i ponownie nawadniamy. System korzeniowy ma bowiem duże niedobory wody.

Jeżeli zauważyliśmy, że drzewko zaczęło się zielenić, na sadzenie do gruntu może być już za późno. Możemy je przechowywać do wiosny na jasnej werandzie, a gdy nie mamy takiej możliwości i musimy wsadzić na działce, osłońmy całe włókniną.

 

Wtorek to dzień owocu, ale jednocześnie także Węzeł. Dni owocowe są także w środę i czwartek do godz. 10. Ale czwartek to także Perygeum. Przed nowiem możemy robić chemiczne opryski roślin pokojowych, gdy szkodniki widoczne są na liściach.

 

Reszta czwartku, piątek i sobota do godz. 10 są korzenne, przy czym w piątek jest także Nów. Stosujemy opryski doglebowe na rośliny pokojowe, gdy pojawiły się szkodniki niszczące korzenie. Możemy też, gdy jest to konieczne, wymienić ziemię dokładnie oczyszczając i opryskując system korzeniowy rośliny.

 

Sobota, po godz. 10 i niedziela są kwiatowe. To mogą być dość zimne dni, a więc w mieszkaniach będą mocno rozkręcone grzejniki. Dla roślin pokojowych będzie zdecydowania za ciepło, a także za sucho. Zraszając liście lub ustawiając obok doniczek pojemniki z wodą poprawimy sytuację.

 

KSIĘŻYC MALEJĄCY/ NÓW/ROSNĄCY

 

W piątek jest Nów.

 

Okres przed Nowiem jest jedynym, w którym w koniecznych sytuacjach dopuszczalne jest stosowanie nieekologicznych środków ochrony roślin. W przypadku roślin pokojowych jest to naprawdę ostateczność, bo są to substancje trujące, nieprzyjemne, a często także drażniące dla ludzi przebywających w pomieszczeniach gdzie stosowano oprysk. W pierwszej kolejności należy jednak sprawdzić, czy rośliny nie mają za sucho, nie jest im za ciemno lub za gorąco. Jeżeli źródło choroby jest w ziemi, najprościej ją wymienić.

 

SKORPION/STRZELEC/KOZIOROŻEC/WODNIK

 

Poniedziałkiem i wtorkiem – do godz. 9 rządzi gwiazdozbiór Skorpiona. Skorpion wiąże się z węglowodanami i systemem nerwowym. Do uspokajającej kąpieli możemy użyć kwiatu lipy i lawendy oraz ziela macierzanki.

 

Wtorek po godz. 9, a także środa i czwartek do godz. 10 są pod wpływem Strzelca. Ograniczamy pokarmy białkowe. Gdy bolą nas uszy lub oczy, a nie są to objawy grypy, prostymi sposobami możemy sobie pomóc stosując odpowiednie mieszanki ziół. Na oczy pomaga liść babki, kwiaty: czarnej malwy, rumianku i jasnoty białej. Bierzemy je w proporcjach: 20 gram babki i po 10 gram pozostałych ziół, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy do naciągnięcia. Robimy okłady.

Ból ucha złagodzimy wcierając olejek lawendowy. W stanie zapalnym może pomóc olejek czosnkowy lub z dziewanny.

 

W czwartek po godz. 10, a także w piątek i sobotę do godz. 10 najsilniej działa na nas Koziorożec. Odstawiamy sól, zastępując ją suszonymi, aromatycznymi ziołami. Dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego możemy pić herbatę z imbirem poprawiającą krążenie krwi. W dolegliwościach sercowych, przy miażdżycy także naczyń krwionośnych, a także nadciśnieniu stosujemy odwar z głogu. Pomaga także liść brzozy, szałwii, owoce kminku.

 

Reszta soboty oraz niedziela są pod wpływem Wodnika. Weekend powinien być beztłuszczowy. Zrezygnujmy także z potraw smażonych. Pomoże to naszej wątrobie i trzustce. Powinniśmy też zwrócić uwagę na pracę innych gruczołów. Do zimowej kuracji doskonale nadają się preparaty z aloesu. Możemy też je sami przygotować w domowych warunkach robiąc np. wodne wyciągi lub nalewki. Do ziół wzmacniających wątrobę należą także: owoce róży, liście: mięty, bylicy, brzozy, korzeń arcydzięgla.

 

KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY/WSTĘPUJĄCY

 

Do wtorku rwa czas sadzenia, bo Księżyc jest zstępujący. Poem wstępuje i jest to sprzyjający okres na pozyskiwanie sadzonek.

 

Kto przegapił wcześniejsze terminy ścinania gałązek na sadzonki lub szczepy, może to zrobić jeszcze teraz, uwzględniając dni objęte zakazem wszelkich prac ogrodowych. Tniemy tylko gdy temperatura jest dodatnia.

 

Warto o tym pamiętać

 

W ogrodzie możemy mieć wiele kopców kretów, bo sprzyjaj temu niezimowa pogoda. Ziemię z kopców warto wykorzystać do roślin doniczkowych, a także przygotowywania rozsad, bo pochodzi ona z głębszych warstw gruntu i jest wolna od szkodników i patogenów chorób grzybowych. Przynajmniej taki pożytek możemy mieć ze zniszczeń jakie porobiły nam miłe skądinąd kreciki.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.

Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka

 

Witamy wszystkich w nowym roku niebezpieczną prognozą zaserwowaną na AccuWeather. Mówi ona, że aż do połowy stycznia temperatury w ciągu dna będą dodatnie, a w drugiej połowie stycznia minimalnie ujemne. Do tego ma być bezśnieżnie. Silne ochłodzenie i mrozy mają nadejść dopiero w ostatnim tygodniu miesiąca. Zimne wiatry wysuszają rośliny. Brak śniegu powoduje, że rośliny i ich korzenie nie mają naturalnej ochrony.

 

DZIEŃ OWOCU/KORZENIA/KWIATU/LIŚCIA

 

We wtorek mamy dzień owocowy. W pierwszy dzień nowego roku wypoczywamy jeszcze po sylwestrowych szaleństwach. W czasie spaceru po ogrodzie warto zerwać i zjeść garść owoców berberysu – przyśpieszą powrót do formy po nocnych nadużyciach trunków. Jeżeli mamy na działce jałowiec pospolity, warto zjeść kilka ziaren dojrzałych owoców – może nas uchronić przed grypą.

 

Środa, czwartek to dni korzenne. Zróbmy przegląd nasion jakie mamy z zeszłego roku. Warto sprawdzić ich siłę wzrostu wysiewając do doniczki lub skrzynki po 10 sztuk – zobaczmy ile wykiełkuje. Jeżeli mniej niż połowa, nie warto ich trzymać i lepiej kupić nowe.

 

Piątek i sobota to dni kwiatowe. Jeżeli temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia, podlejmy różaneczniki i wszystkie iglaki, bo mogą być bardzo przesuszone. Róże i trawy ozdobne dodatkowo osłaniamy i to jak najwyżej, bo dodatnie temperatury o tej porze roku może spowodować zniszczenie roślin i tak już osłabionych po ciężkiej, minionej zimie.

 

Niedziela jest dniem liściowym. Warto dołożyć ściółki na bylinowych rabatach, bo brak śniegu stanowi poważne zagrożenie dla roślin. Możemy dosypać kompostu, liści, kory.

 

KSIĘŻYC MALEJĄCY

 

Jeżeli deszcze wypłukały wapno z pobielonych drzew, zabieg musimy powtórzyć. Do mleczka wapiennego dodajmy suszonego, rozdrobnionego skrzypu.

 

Możemy przycinać drzewa owocowe. Temperatury w ciągu dnia są bowiem dodatnie.

 

Styczniowe słońce jest szczególnie niebezpieczne dla krzewów i drzew o południowej wystawie. Jeżeli to możliwe, powinniśmy je osłonić chroniąc przed nadmiernym nagrzaniem.

 

Jeżeli na głębokości 10-20 cm ziemia jest sucha, konieczne jest podlanie roślin zimozielonych oraz iglastych, szczególnie młodych. Podlewamy przy pochmurnej pogodzie.

 

LEW/PANNA/WAGA/SKORPION

 

Nowy Rok witamy będąc pod wpływem gwiazdozbioru Lwa, którego oddziaływanie trwać będzie do godz. 19. Kto ma problem z kacem lub jest przejedzony, powinien wykorzystać naturalne zioła i wypić herbatkę z tymianku, zjeść łyżkę zmielonego ostropestu plamistego (pomaga na dolegliwości wątroby) albo napić się oloeju z czarnuszki. Hitem są liście howenii słodkiej, czyli drzewa rodzynkowego – podobno rewelacyjnego naturalnego środka na kaca. Drzewko to można uprawiać i kupić także już w Polsce, ale to już wiedza przydatna na następnego Sylwestra.

 

Wtorkiem i środą rządzi gwiazdozbiór Panny. Obniżamy ciśnienie unikając soli, ale także pijąc sok z aronii, a jeżeli mamy dostęp do suszonych owoców, możemy je jeść na surowo.

 

Piątek i sobota są pod wpływem Wagi. Rezygnujemy z tłustych potraw. Naturalnym preparatem bardzo pomocnym na kłopoty z wątrobą jest ostropest plamisty. Nasiona, także mielone można kupić w niektórych aptekach, w internecie, a nawet u producentów, gdzie jest wielokrotnie tańszy.

 

W niedzielę i poniedziałek na nasz stan zdrowia wpływa Skorpion. Węglowodany dostępne w postaci słodyczy, alkoholu, ale także jest ich dużo w makaronie, hamburgerach, pizzy, żelkach, przynajmniej na dwa dni możemy odstawić.

 

KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY

 

Wywar z tytoniu jest silną trucizną owadobójczą. Ale zabija też pszczoły i jest trujący dla ludzi. Możemy jednak spróbować opryskać nim drzewa, bo dla szkodników i ich larw obecna pogoda jest bardzo sprzyjająca. Możemy też użyć teraz Promanalu, szczególnie skutecznego przy zimowej ochronie iglaków i różaneczników. To środek naturalny bardzo pomocny przy szkodnikach zimujących na drzewach i krzewach. Najlepiej zastosować go pod koniec tygodnia.

 

Warto o tym pamiętać

 

Wiele roślin wrażliwych na mróz wysiewać można już w styczniu, by w marcu lub kwietniu przenieść je do szklarni, a w połowie maja do gruntu. Jednak siewki muszą być uprawiane w chłodnym pomieszczeniu, gdzie nie ma ogrzewania, ale temperatury są dodatnie. Takie przyśpieszanie pozwoli na szybsze kwitnienie roślin ozdobnych oraz szybsze owocowanie w przypadku np. pomidorów.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.

 Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka


fot. mz

 

Ogród musi od nas odpocząć w tym tygodniu. Miło będzie jeżeli w czasie świętowania nie zapomnimy o ptakach i innych dzikich zwierzętach. Sprawdźmy staw, czy ryby mają czym oddychać. A ponieważ ten tydzień nie sprzyja ograniczeniom, to folgując sobie ponad miarę, pamiętajmy że od stołu najlepiej odejść, gdy wiemy że moglibyśmy zmieścić jeszcze drugie tyle jadła i napitków.

 

W tym tygodniu, w piątek jest pełnia, a my powinniśmy czuć stały przypływ energii. Ale mierzmy zamiary na siły. A więc żadnych skrajnych postanowień i obietnic, których nie dotrzymamy. Lepiej powoli, krok po kroku robić postępy zarówno w ogrodzie jak i w życiu.

 

fot. mz

 

Przysłowia nie zawsze są mądrością narodów, ale zapamiętajmy pogodę jaka będzie w najbliższe trzy dni i zweryfikujmy prawdziwość mądrości ludowych:

 

Wigilia

 

Jak w Wigilię z dachu ciecze, zima długo się przewlecze.

 

Adam i Ewa pokazują jaki styczeń i luty po nich następują.

 

Na pasterkę po wodzie, Alleluja po lodzie.

 

 fot. mz

Pierwszy Dzień Świąt

 

Gdy choinka tonie w wodzie, jajko toczy się po lodzie.

 

Gdy w Boże Narodzenie pogodnie, będzie tak cztery tygodnie.

 

Gdy na Gody leży śnieg srogi, to na Wielkanoc zielone odłogi.

 

 fot. mz

Drugi Dzień Świąt

 

Jak przymrozi na Szczepana, będzie wiosna od Damiana (czyli od 27 lutego).

 

Pogoda marcowa, taka sama jak i Szczepanowa.

 

Gdy na Szczepana błoto po kolana, na Zmartwychwstanie wytoczymy sanie.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA PIERWSZY TYDZIEŃ NOWEGO ROKU OPUBLIKUJEMY NIETYPOWO, BO WE WTOREK, PO GODZ. 20.