Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka

 

Na tegotygodniowy porządek prac, a także na nasze funkcjonowanie wpływa nie tylko pogoda zaskakująca jak na koniec listopada, ale również wtorkowy Węzeł, a także w środę towarzyszące Pełni Apogeum.

 

DZIEŃ KORZENIA/KWIATU/LIŚCIA

 

Poniedziałek i wtorek to dni korzenia. Ostatnia pora na wykopanie korzeni chrzanu, a także żywokostu i innych korzennych roślin zielarskich. Jeżeli chcemy ukorzenić wierzbę, wystarczy ściąć gałązkę i wsadzić do ziemi pozostawiając nad ziemią odcinek 10-15 cm.

 

Środa, czwartek i piątek do godz. 14 są przeznaczone dla roślin uprawianych dla kwiatów. Kwitnąć mogą teraz oczary, do zimowego kwitnienia szykują się wawrzynki i ciemierniki. Jeżeli ziemia pod nimi jest sucha, trzeba je intensywnie podlać. W domu, na grzejnikach wieszamy pojemniki z wodą, bo suche powietrze może spowodować choroby roślin.

 

Druga połowa piątku, a także cały weekend, to dni liściowe. Prognozy zapowiadają znacznie ochłodzenie i przymrozki. Rośliny jednak owijamy dopiero gdy temperatury w dzień spadną poniżej zera lub w nocy do poniżej minus 5 st. C. Jeżeli na roślinach są jeszcze żywe liście, musimy poczekać aż zetnie je mróz.

 

KSIĘŻYC ROSNĄCY/PEŁNIA/KSIĘŻYC MALEJĄCY

 

Do środy mamy Księżyc rosnący. Tego dnia po południu jest pełnia, a od  czwartku Księżyc maleje. Jeżeli mamy jeszcze zamiar sadzić jakieś rośliny, okolice pełni są ku temu najbardziej sprzyjające. W dni Księżyca malejącego, najlepiej w czasie korzenia, ale także tuż po pełni można rozmnażać iglaki przez sadzonki. Przypominamy, że sadzonki powinny mieć nie więcej niż 10 cm długości. Wykorzystujemy wpółzdrewniale pędy, jednoroczne, z żywotników, cyprysika Lawsona lub groszkowego, jałowce i karłowate świerki – bo one się najłatwiej ukorzenią.

 

BYK/BLIŹNIĘTA/RAK

 

Gwiazdozbiór Byka wpływa na nasze zdrowie przez poniedziałek i wtorek. To dni związane z koniecznością ograniczenia spożywania słonych i wędzonych potraw, po to by obniżyć ciśnienie. Dodatkowo pomoże herbatka z ziela jemioły.

 

Środa, czwartek i piątek do godz. 14 są pod wpływem Bliźniąt. Z mieni w te dni usuwamy tłuszcze za wyjątkiem nienasyconych. Zwróćmy uwagę na funkcjonowanie tarczycy, gruczołu bardzo ważnego dla naszego zdrowia.

 

Od piątku po południu kierujemy się wskazaniami wynikającymi z oddziaływania Raka. Rezygnujemy z wszystkich potraw zawierających węglowodany. Możemy się czuć w te dni nadmiernie pobudzeni (to także wpływ Pełni, która dopiero co minęła. To nie jest dobry okres na trudne rozmowy.


 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY/ZSTĘPUJĄCY

 

Do czwartku Księżyc wstępuje i widoczny jest coraz wyżej na horyzoncie, potem zaczyna się obniżać.

 

Wstępowania Księżyca wiąże się z podnoszeniem soków w roślinach, a zatem podobnie jak w zeszłym tygodniu jest to korzystny czas na ścinanie zrazów do szczepienia i gałązek na rozsady.

 

Natomiast od czwartku Księżyc zstępuje i wówczas możemy zrobić już formujące lub prześwietlające cięcie drzew owocowych. Sprzyja temu pogoda i temperatura – przynajmniej na razie. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ran farbą emulsyjną z dodatkiem miedzianu. To także czas sadzenia, a chociaż to już bardzo późna pora na takie prace, możemy sadzić zarówno drzewa i krzewy jak i wrzosy, bo ziemia nie jest jeszcze zmrożona. Dołek pod rośliny intensywnie nawadniamy, a posadzoną roślinę bardzo intensywnie podlewamy i grubo ściółkujemy. Pilnujemy podlewania aż do nadejścia mrozów, nawet gdyby się okazało, że musimy to robić do nowego roku.

 

W czasie sadzenia, czyli Księżyca zstępującego możemy także rozkładać kompost na grządkach i pod drzewami. Zastąpi on ściółkowanie, ochroni korzenie przed mrozem.

 

WARTO O TYM PAMIĘTAĆ

 

Okładanie korzeni wokół roślin niedojrzałym kompostem lub nawozem podnosi temperaturę ziemi i stanowi dodatkowe zabezpieczenie, szczególnie dla młodych, niedawno posadzonych i wrażliwych drzew i krzewów.

 

Zbyt wczesne owijanie roślin, zamiast je chronić przed zimnem, może obniżyć ich odporność. Dopiero w styczniu zimno zaczyna być groźne, szczególnie do roślin nagrzewanych przez słońce od południa i wschodu.

 

To co osoby wierzące nazywają postem, a mniej wierzący głodówką jest bardziej skuteczne przy opadającym niż przy wznoszącym się Księżycu. Można zacząć w tym tygodniu.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.