Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka

 

To jeszcze nie zima, chociaż większość prac w ogrodzie należy odłożyć na wiosnę. Są jednak prace, o których zapomnieć nie powinniśmy nawet gdy wszystko zasypie śnieg i zetnie mróz. Ale w najbliższym tygodniu ani wielkich śnieżyc, ani silnych mrozów nie powinniśmy się jeszcze spodziewać.

 

DZIEŃ OWOCU/KORZENIA/KWIATU

 

Od poniedziałku, do środy – godz. 13 mamy dni owocowe. Jeżeli mamy w ogrodzie irgi i ogniki o pięknych czerwonych lub pomarańczowych owocach to przed nadejściem silnych mrozów krzewy trzeba będzie zabezpieczyć, bo część nadziemna wymarznie. Ale nie spieszmy się z tym, niech ptaki mają pożytek z owoców, a my nacieszmy oczy kolorowymi jagodami.

 

Druga połowa środy, a także czwartek i piątek to dni korzenia. Po przymrozkach ściółkujemy liśćmi, najlepiej dębowymi, rabaty z bylinami i roślinami cebulowymi.


 

Sobota i niedziela to dni kwiatowe. Duże pąki na różanecznikach nie będą zagrożone mrozem, owijamy tylko młode krzewy i wrażliwe odmiany. Większe jest ryzyko uszkodzenia paków kwiatowych magnolii. Większych drzew nie owiniemy, ale możemy ustawić parawany od strony skąd wieją najsilniejsze, zimne wiatry. Z owijaniem hortensji czekamy aż temperatury w ciągu dnia będą ujemne. Można jednak związać już krzewy, by śnieg ich nie połamał.

 

KSIĘŻYC MALEJĄCY

 

W dni Księżyca malejącego, najlepiej w czasie korzenia, rozmnażamy iglaki przez sadzonki. Najłatwiej zacząć od żywotników, bo to szybko ukorzeniające się rośliny. Niektóre z nich są bardzo ciekawe np. wysoko i szybko rosnąca Zebrina z poprzecznymi, złotymi prążkami, albo odmiany karłowate, szczególnie kuliste czy złociste – najlepiej takie które utrzymują kolor także w czasie zimy.

Sadzonki wierzchołkowe, grubości ołówka i ok. 10 cm długości pobieramy z półzdrewniałych pędów jednorocznych. Usuwamy miękkie wierzchołki, dół oczyszczamy z igieł. W doniczce mieszamy pół na pół torf wysoki i piasek. Sprawdzamy pH – powinno wynosić ok. 5. Sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i wsuwamy do ziemi na głębokość 2-3 cm. Na doniczkę nakładamy torebkę foliową, by stworzyć właściwy mikroklimat. Ustawiamy w cienistym miejscu, co 2 tygodnie opryskujemy preparatami grzybobójczymi. Optymalna temperatura powietrza to około 15 st. C.

Do wiosny sadzonki powinny się ukorzenić.

 

LEW/PANNA/WAGA

 

Pod wpływem gwiazdozbioru Lwa jesteśmy od poniedziałku do środy – godz. 13. Są to dni, w których mogą nam szkodzić potrawy zawierające dużo białka, przede wszystkim mięso, bo w połączeniu z tłuszczem zwierzęcym może podnieść poziom cholesterolu. Można je zastąpić roślinami strączkowymi i kurzym jajkiem.

 

W środę po 13 wchodzimy we wpływ Panny, który będzie trwał do piątku, do godz. 20. Dla osób ze skłonnością do nadciśnienia oznacza to rezygnację z soli. Możemy ją zastąpić w potrawach np. bardzo aromatycznym rozmarynem. Ciśnienie obniżymy też jedząc potrawy z dużą zawartością potasu. Powinny być nieprzetworzone. Polecamy m.in. banany, jabłka, owoce cytrusowe, surowe warzywa.

 

Późny, piątkowy wieczór, a także sobota i niedziela to okres oddziaływania gwiazdozbioru Wagi. Uwaga na tłuszcze. Korzystamy z oleju tłoczonego na zimno, oliwy, jemy tłuste ryby, nasiona słonecznika, siemię lniane, orzechy, ale unikamy tłustych mięs, masła.

 

KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY

 

Jeżeli w ciągu dnia są temperatury dodatnie, możemy wykonywać jeszcze cięcie drzew owocowych, przede wszystkim tych najbardziej odpornych. Jest to tym bardziej pożądane, że jeżeli powtórzy się pogoda z minionej zimy to może okazać się, że w lutym nie będziemy mieli takich możliwości. Nie tniemy jednak orzechów, bo im bardziej odpowiada pora letnia. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ran.

Rozkładamy kompost pod drzewami, krzakami, rozsypujemy go cienką warstwą na trawniku.

 

WARTO O TYM PAMIĘTAĆ

 

Delikatne klony japońskie nie radzą sobie z mrozami nawet wtedy, gdy dokładnie je owiniemy włókniną. Najlepszym rozwiązaniem jest osłonięcie ich matami lub słomianymi chochołami.

Gdy pada mokry śnieg, najlepiej od razu zrzucać go z drzew i krzewów. Doskonale do tego nadaje się drąg, na który nabijemy poprzecznie deseczkę – chodzi o to, by w trakcie prac nie połamać delikatnych gałęzi.

Od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem poniedziałkowego popołudnia) jest dobry czas na obcinanie włosów. Cały tydzień sprzyja też depilacji, która będzie bardziej skuteczna i trwała.

Środa po południu i czwartek rano są najlepsze na leczenie zębów.

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.