Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka

 

Kierowanie się zaleceniami Kalendarza Biodynamicznego w uprawie ogrodu jest mocno ograniczone, bo pogoda nie sprzyja pracom. Ale biodynamika reguluje także zasady pielęgnacji roślin w domu, ogrodzie zimowym, a przede wszystkim zasady dbałości o siebie samych. Jest to także dobry czas na zaplanowanie zmian w ogrodzie na wiosnę, ustalenie listy zakupów, wyszukanie najciekawszych roślin i szkółek, gdzie można je kupić. Czasu na to wszystko wbrew pozorom jest mało, bo już druga połowa stycznia to początek przygotowań do nowego sezonu.

 

DZIEŃ LIŚCIA/OWOCU/KORZENIA/KWIATU


W poniedziałek i wtorek pielęgnujemy rośliny uprawiane dla pięknych liści. W ogrodzie to czas na zbiór jarmużu. W domu możemy wysiewać rzeżuchę, cebulkę i pietruszkę uprawiane na szczypiorek, a także sadzić kłącza imbiru.


Środa i czwartek to dni owocowe. W środę jest także Nów i Węzeł, a w czwartek Perygeum. To sprzyjająca okazja do agresywnych, chemicznych oprysków przeciwko szkodnikom roślin doniczkowych, a te właśnie teraz są szczególnie niebezpieczne, bo roślinom szkodzi zbyt niska wilgotność powietrza w mieszkaniu.


Piątek i sobota to dni korzenne. Uprawiając rośliny pokojowe musimy pamiętać, że o tej porze roku są one w stanie częściowego spoczynku (mało światła) i system korzeniowy przyjmuje mniej wody. Dlatego należy ograniczać podlewanie, by korzenie nie gniły. Właściwą wilgotność powietrza zapewniamy nawilżaczami lub pojemnikami z wodą ustawionymi obok roślin. Uwaga na przędziorki – doskonale czują się w ciepłych i suchych mieszkaniach i wówczas bardzo szybko się rozmnażają.


Niedziela jest dniem kwiatowym. W wielu domach jest już Gwiazda Betlejemska - symbol świąt. Jeżeli chcemy, by długo była piękna i nie gubiła ozdobnych liści, pilnujmy by nie stała w przeciągu. Uważajmy przy wietrzeniu mieszkania. Powinna mieć stałą temperaturę ok. 20 st. C i dużo światła szczególnie rano.

 

KSIĘŻYC MALEJĄCY/NÓW/ROSNĄCY

 

To znowu przełomowy tydzień w Nowiem w środę. Mroźne noce to dopiero zapowiedź dalszych spadków temperatury. Najbardziej zagrożone są korzenie roślin. Warstwa śniegu nie jest jeszcze gruba. Możemy więc nawet na śnieg rozkładać kompost okładając nim ziemię wokół korzeni. Inną metodą jest zgarnięcie śniegu wokół pni i polanie go wodą przed nocą. Lód stworzy warstwę izolującą przed silnym mrozem bardzo niebezpiecznym w przypadku zbyt cienkiej, śnieżnej okrywy.

 

SKORPION/STRZELEC/KOZIOROŻEC/WODNIK

 

W poniedziałek i wtorek zasady żywienia określa gwiazdozbiór Skorpiona. Oznacza to ograniczenie w potrawach wszystkich węglowodanów. Wsparcia może wymagać nasz system nerwowy, co nie powinno dziwić, bo są to dni tuż przed Nowiem. Odstawimy cukier, słodycze, białe pieczywo i biały ryż, a także ziemniaki. Zastępujemy je warzywami i roślinami strączkowymi.

 

Środa i czwartek są pod wpływem Strzelca. Odstawiamy białka, szczególnie mięsne. Możemy je zastąpić białkiem roślinnym. Jeżeli będziemy odczuwali ból oczu, kłopoty z ostrością, nie powinniśmy się dziwić, bo w te dni wszystkie zmysły mogą gorzej funkcjonować. Ale możemy też w środę zrobić sobie jednodniową głodówkę oczyszczającą organizm. Oczy możemy wzmocnić robiąc okłady np. z rumianku lub herbaty. Dłonie i twarz ochronimy nie tylko kremami, ale także dostarczając im witaminy A (pomaga także lepiej widzieć po ciemku) , E i C. Witaminę A znajdziemy m.in. w wątróbce, jarmużu, szpinaku, marchwi, a także mleku, śmietanie i maśle. Witaminę E, która jest antyoksydantem, występuje w orzechach, olejach roślinnych, awokado.

 

Dietę w piątek i sobotę określa Koziorożec. Oznacza to dietę bezsolną. Pomoże to obniżyć ciśnienie. Warto też zadbać o układ krwionośny używając potraw i ziół poprawiających jego funkcjonowanie. Dobrze zrobią nam herbatki z kwiatów i owoców głogu: dwie łyżeczki zaparzone w szklance wody wypijane dwa razy dziennie. Pomaga także jemioła – liście, czosnek, kiwi i grejpfrut.

 

Od niedzieli, do wtorku włącznie kieruje naszym zdrowiem Wodnik. A oznacza to szczególną dbałość o wątrobę i inne ważne gruczoły. Nie jemy tłustych potraw. Jedną z najbardziej popularnych metod leczenie chorób wątroby jest kuracja ostroperstem plamistym znacznie skuteczniejsza niż stosowanie sylimarolu.

 

KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY/WSTĘPUJĄCY

 

Drzewo ścięte przed Nowiem, w okresie Księżyca zstępującego, ma najlepsze właściwości użytkowe. W okresie Księżyca wstępującego (od czwartku) ścięte iglaki dłużej będą pachnące.

 

WARTO O TYM PAMIĘTAĆ

 

Największą odporność na mrozy rośliny mają do końca roku. Potem, z nowym rokiem, ona słabnie i jest to czas największych zagrożeń, szczgólnie dla wrażliwych roślin.

 

Sprawdźmy jeszcze raz, czy rynny są oczyszczone z liści i drobnych gałązek, bo gdy nie będą drożne, mogą pękać, doprowadzimy też do zalania lub zawilgocenia domu.

 

W tym tygodniu, za wyjątkiem poniedziałkowego przedpołudnia i wtorkowego popołudnia – są bardzo niekorzystne dla strzyżenie włosów – pozostałe terminy są neutralne.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.