Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka

 

Tydzień przedświąteczny nie nastraja do pracy w ogrodzie. Ale jeżeli znajdziemy wolną chwilę, warto roślinom poświęcić chwile uwagi.


DZIEŃ KWIATU/LIŚCIA/OWOCU/KORZENIA

 

W poniedziałek jest dzień kwiatowy. W ogrodach pojawiły się pierwsze kotki leszczyny, co świadczy o niewielkich zaburzeniach pogodowych związanych z ociepleniem. Sprzątając mieszkanie nie zapomnijmy o zrobieniu kąpieli roślinom domowym. Zdejmowanie z liści kurzu ściereczką, nawet wilgotną może im zaszkodzić.

 

Wtorek i środa to dni liściowe. Na różanecznikach widać smętnie zwisające do ziemi liście. Często są one zwinięte. Nie jest to groźny objaw. Wynika on z ochrony rośliny przed mrozem i odwodnieniem. Ale skoro mamy w znacznej części kraju temperatury dodatnie, możemy podlać zarówno różaneczniki jak i inne rośliny zimozielone, a także iglaki.

 

Czwartek, piątek i sobota to dni owocowe. Zrywamy jagody jemioły – na rozmnożenie, owoce jałowca – do bigosu, ale nie tylko, a także przemrożone owoce berberysu – do rozgrzewającej herbaty. Usuwamy z drzew owocowych uszkodzone gałęzie.

 

Niedziela jest dniem korzennym. Warto wsadzić do doniczek korzonki pietruszki, małe cebulki nie tylko po to, by mieć świeże liście w kuchni. Szczypiorek pochodzący z cebuli zastępuje całą apteczkę obniżając ciśnienie krwi, działając bakteriobójczo, łagodząc objawy zapalenia stawów, obniżając poziom cukru, wzmacniając serce, a pietruszka pomaga przy zaburzeniach pokarmowych ze wzdęciami.

 

KSIĘŻYC ROSNĄCY

 

W dni o dodatniej temperaturze możemy ścinać galązki na zrazy i sadzonki do wiosennego wykorzystania.

 


WODNIK/RYBY/BARAN/BYK

 

Poniedziałek jest pod znakiem Wodnika. Rezygnujemy z tłuszczu. . Szczególną uwagę zwróćmy na ból łydek. Pomóc nam mogą okłady np. z gorczycy działające rozgrzewająco i pobudzając krążenie.

 

Wtorek, środa i czwartkowy świt, do godz. 9 są pod znakiem Ryby. Uwaga na węglowodany. Mogą nam szczególnie szkodzić w te dni. Bolące stopy mogą świadczyć zaburzeniach krążenia, ale także o kłopotach z przyswajaniem węglowodanów. Jeżeli mamy kłopoty ze snem, opanowaniem stresu, jesteśmy przygnębieni, jest sporo ziół które mogą nam pomóc.

 

Baran rządzi resztą czwartku, oraz piątkiem i sobotą – do godz. 19. Rezygnujemy z białek. Gdy boli nas głowa, możliwą przyczyną jest przemęczenie oczu, stan zapalny zatok lub po prostu zapchany nos, a także zapalenie ucha.

 

Późny wieczór w sobotę i niedziela są określone przez gwiazdozbiór Byka. To znak odpowiadający za sól. W tym czasie powinniśmy robić wszystko, by poprawić krążenie krwi. Pomaga m. in. imbir i kurkuma z herbatą.

 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY

 

Jeżeli na roślinach pokojowych pojawiły się objawy grzyba, możemy zastosować oprysk ekstraktem z grejpfruta. Dodając do ziemi nieco zmielonego węgla drzewnego chronimy korzenie przed infekcją grzybową.

 

WARTO O TYM PAMIĘTAĆ

 

To dopiero początek zimy i najgorszy dla roślin okres dopiero przed nimi. Korzystając z odwilży możemy jeszcze uzupełnić osłony dla wrażliwych korzeni, przerzucić lub rozłożyć kompost.

 

Z zębami do leczenia najlepiej wybrać się w poniedziałek.

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.