Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka

 

Witamy wszystkich w nowym roku niebezpieczną prognozą zaserwowaną na AccuWeather. Mówi ona, że aż do połowy stycznia temperatury w ciągu dna będą dodatnie, a w drugiej połowie stycznia minimalnie ujemne. Do tego ma być bezśnieżnie. Silne ochłodzenie i mrozy mają nadejść dopiero w ostatnim tygodniu miesiąca. Zimne wiatry wysuszają rośliny. Brak śniegu powoduje, że rośliny i ich korzenie nie mają naturalnej ochrony.

 

DZIEŃ OWOCU/KORZENIA/KWIATU/LIŚCIA

 

We wtorek mamy dzień owocowy. W pierwszy dzień nowego roku wypoczywamy jeszcze po sylwestrowych szaleństwach. W czasie spaceru po ogrodzie warto zerwać i zjeść garść owoców berberysu – przyśpieszą powrót do formy po nocnych nadużyciach trunków. Jeżeli mamy na działce jałowiec pospolity, warto zjeść kilka ziaren dojrzałych owoców – może nas uchronić przed grypą.

 

Środa, czwartek to dni korzenne. Zróbmy przegląd nasion jakie mamy z zeszłego roku. Warto sprawdzić ich siłę wzrostu wysiewając do doniczki lub skrzynki po 10 sztuk – zobaczmy ile wykiełkuje. Jeżeli mniej niż połowa, nie warto ich trzymać i lepiej kupić nowe.

 

Piątek i sobota to dni kwiatowe. Jeżeli temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia, podlejmy różaneczniki i wszystkie iglaki, bo mogą być bardzo przesuszone. Róże i trawy ozdobne dodatkowo osłaniamy i to jak najwyżej, bo dodatnie temperatury o tej porze roku może spowodować zniszczenie roślin i tak już osłabionych po ciężkiej, minionej zimie.

 

Niedziela jest dniem liściowym. Warto dołożyć ściółki na bylinowych rabatach, bo brak śniegu stanowi poważne zagrożenie dla roślin. Możemy dosypać kompostu, liści, kory.

 

KSIĘŻYC MALEJĄCY

 

Jeżeli deszcze wypłukały wapno z pobielonych drzew, zabieg musimy powtórzyć. Do mleczka wapiennego dodajmy suszonego, rozdrobnionego skrzypu.

 

Możemy przycinać drzewa owocowe. Temperatury w ciągu dnia są bowiem dodatnie.

 

Styczniowe słońce jest szczególnie niebezpieczne dla krzewów i drzew o południowej wystawie. Jeżeli to możliwe, powinniśmy je osłonić chroniąc przed nadmiernym nagrzaniem.

 

Jeżeli na głębokości 10-20 cm ziemia jest sucha, konieczne jest podlanie roślin zimozielonych oraz iglastych, szczególnie młodych. Podlewamy przy pochmurnej pogodzie.

 

LEW/PANNA/WAGA/SKORPION

 

Nowy Rok witamy będąc pod wpływem gwiazdozbioru Lwa, którego oddziaływanie trwać będzie do godz. 19. Kto ma problem z kacem lub jest przejedzony, powinien wykorzystać naturalne zioła i wypić herbatkę z tymianku, zjeść łyżkę zmielonego ostropestu plamistego (pomaga na dolegliwości wątroby) albo napić się oloeju z czarnuszki. Hitem są liście howenii słodkiej, czyli drzewa rodzynkowego – podobno rewelacyjnego naturalnego środka na kaca. Drzewko to można uprawiać i kupić także już w Polsce, ale to już wiedza przydatna na następnego Sylwestra.

 

Wtorkiem i środą rządzi gwiazdozbiór Panny. Obniżamy ciśnienie unikając soli, ale także pijąc sok z aronii, a jeżeli mamy dostęp do suszonych owoców, możemy je jeść na surowo.

 

Piątek i sobota są pod wpływem Wagi. Rezygnujemy z tłustych potraw. Naturalnym preparatem bardzo pomocnym na kłopoty z wątrobą jest ostropest plamisty. Nasiona, także mielone można kupić w niektórych aptekach, w internecie, a nawet u producentów, gdzie jest wielokrotnie tańszy.

 

W niedzielę i poniedziałek na nasz stan zdrowia wpływa Skorpion. Węglowodany dostępne w postaci słodyczy, alkoholu, ale także jest ich dużo w makaronie, hamburgerach, pizzy, żelkach, przynajmniej na dwa dni możemy odstawić.

 

KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY

 

Wywar z tytoniu jest silną trucizną owadobójczą. Ale zabija też pszczoły i jest trujący dla ludzi. Możemy jednak spróbować opryskać nim drzewa, bo dla szkodników i ich larw obecna pogoda jest bardzo sprzyjająca. Możemy też użyć teraz Promanalu, szczególnie skutecznego przy zimowej ochronie iglaków i różaneczników. To środek naturalny bardzo pomocny przy szkodnikach zimujących na drzewach i krzewach. Najlepiej zastosować go pod koniec tygodnia.

 

Warto o tym pamiętać

 

Wiele roślin wrażliwych na mróz wysiewać można już w styczniu, by w marcu lub kwietniu przenieść je do szklarni, a w połowie maja do gruntu. Jednak siewki muszą być uprawiane w chłodnym pomieszczeniu, gdzie nie ma ogrzewania, ale temperatury są dodatnie. Takie przyśpieszanie pozwoli na szybsze kwitnienie roślin ozdobnych oraz szybsze owocowanie w przypadku np. pomidorów.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.