Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Koniec tygodnia może przynieść ochłodzenie i dość silne mrozy w nocy sięgające nawet minus 10 st. C. Ale ten stan ma potrwać zaledwie kilka dni, a po nim wróci obecna pogoda. To ochłodzenie może być groźne dla roślin, które do aktywności pobudził ciepły, wręcz przedwiosenny styczeń. Osłaniamy pnie drzew od południowej strony, bo może pękać na nich kora, gdy zaczną krążyć soki. W ogrodzie wykonujemy tylko naprawdę konieczne prace, głównie zabezpieczające rośliny i porządkowe, nie tylko z powodu niesprzyjającej pogody, ale także dlatego, że tydzień jest mało korzystny ze względu na układ Kalendarza Księżycowego: występuje Węzeł, Perygeum i Nów.

 

DZIEŃ LIŚCIA/OWOCU/KORZENIA/KWIATU

 

Poniedziałek jest dniem liściowym. Już po Trzech Królach, możemy więc rozebrać choinkę, a jeżeli drzewko było wykopane z korzeniem i trzymane w doniczce, to nie czekając na dni korzenne należy je jak najszybciej wkopać. Dół mocno nawadniamy, a drzewko wysoko osłaniamy korą, liśćmi i ponownie nawadniamy. System korzeniowy ma bowiem duże niedobory wody.

Jeżeli zauważyliśmy, że drzewko zaczęło się zielenić, na sadzenie do gruntu może być już za późno. Możemy je przechowywać do wiosny na jasnej werandzie, a gdy nie mamy takiej możliwości i musimy wsadzić na działce, osłońmy całe włókniną.

 

Wtorek to dzień owocu, ale jednocześnie także Węzeł. Dni owocowe są także w środę i czwartek do godz. 10. Ale czwartek to także Perygeum. Przed nowiem możemy robić chemiczne opryski roślin pokojowych, gdy szkodniki widoczne są na liściach.

 

Reszta czwartku, piątek i sobota do godz. 10 są korzenne, przy czym w piątek jest także Nów. Stosujemy opryski doglebowe na rośliny pokojowe, gdy pojawiły się szkodniki niszczące korzenie. Możemy też, gdy jest to konieczne, wymienić ziemię dokładnie oczyszczając i opryskując system korzeniowy rośliny.

 

Sobota, po godz. 10 i niedziela są kwiatowe. To mogą być dość zimne dni, a więc w mieszkaniach będą mocno rozkręcone grzejniki. Dla roślin pokojowych będzie zdecydowania za ciepło, a także za sucho. Zraszając liście lub ustawiając obok doniczek pojemniki z wodą poprawimy sytuację.

 

KSIĘŻYC MALEJĄCY/ NÓW/ROSNĄCY

 

W piątek jest Nów.

 

Okres przed Nowiem jest jedynym, w którym w koniecznych sytuacjach dopuszczalne jest stosowanie nieekologicznych środków ochrony roślin. W przypadku roślin pokojowych jest to naprawdę ostateczność, bo są to substancje trujące, nieprzyjemne, a często także drażniące dla ludzi przebywających w pomieszczeniach gdzie stosowano oprysk. W pierwszej kolejności należy jednak sprawdzić, czy rośliny nie mają za sucho, nie jest im za ciemno lub za gorąco. Jeżeli źródło choroby jest w ziemi, najprościej ją wymienić.

 

SKORPION/STRZELEC/KOZIOROŻEC/WODNIK

 

Poniedziałkiem i wtorkiem – do godz. 9 rządzi gwiazdozbiór Skorpiona. Skorpion wiąże się z węglowodanami i systemem nerwowym. Do uspokajającej kąpieli możemy użyć kwiatu lipy i lawendy oraz ziela macierzanki.

 

Wtorek po godz. 9, a także środa i czwartek do godz. 10 są pod wpływem Strzelca. Ograniczamy pokarmy białkowe. Gdy bolą nas uszy lub oczy, a nie są to objawy grypy, prostymi sposobami możemy sobie pomóc stosując odpowiednie mieszanki ziół. Na oczy pomaga liść babki, kwiaty: czarnej malwy, rumianku i jasnoty białej. Bierzemy je w proporcjach: 20 gram babki i po 10 gram pozostałych ziół, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy do naciągnięcia. Robimy okłady.

Ból ucha złagodzimy wcierając olejek lawendowy. W stanie zapalnym może pomóc olejek czosnkowy lub z dziewanny.

 

W czwartek po godz. 10, a także w piątek i sobotę do godz. 10 najsilniej działa na nas Koziorożec. Odstawiamy sól, zastępując ją suszonymi, aromatycznymi ziołami. Dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego możemy pić herbatę z imbirem poprawiającą krążenie krwi. W dolegliwościach sercowych, przy miażdżycy także naczyń krwionośnych, a także nadciśnieniu stosujemy odwar z głogu. Pomaga także liść brzozy, szałwii, owoce kminku.

 

Reszta soboty oraz niedziela są pod wpływem Wodnika. Weekend powinien być beztłuszczowy. Zrezygnujmy także z potraw smażonych. Pomoże to naszej wątrobie i trzustce. Powinniśmy też zwrócić uwagę na pracę innych gruczołów. Do zimowej kuracji doskonale nadają się preparaty z aloesu. Możemy też je sami przygotować w domowych warunkach robiąc np. wodne wyciągi lub nalewki. Do ziół wzmacniających wątrobę należą także: owoce róży, liście: mięty, bylicy, brzozy, korzeń arcydzięgla.

 

KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY/WSTĘPUJĄCY

 

Do wtorku rwa czas sadzenia, bo Księżyc jest zstępujący. Poem wstępuje i jest to sprzyjający okres na pozyskiwanie sadzonek.

 

Kto przegapił wcześniejsze terminy ścinania gałązek na sadzonki lub szczepy, może to zrobić jeszcze teraz, uwzględniając dni objęte zakazem wszelkich prac ogrodowych. Tniemy tylko gdy temperatura jest dodatnia.

 

Warto o tym pamiętać

 

W ogrodzie możemy mieć wiele kopców kretów, bo sprzyjaj temu niezimowa pogoda. Ziemię z kopców warto wykorzystać do roślin doniczkowych, a także przygotowywania rozsad, bo pochodzi ona z głębszych warstw gruntu i jest wolna od szkodników i patogenów chorób grzybowych. Przynajmniej taki pożytek możemy mieć ze zniszczeń jakie porobiły nam miłe skądinąd kreciki.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.