Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Nic lepszego nie mogło się zdarzyć niż, długo oczekiwane , obfite opady śniegu. Gruba warstwa puchu to najlepsza ochrona dla roślin. Nie tylko zabezpieczy przed przemarznięciem korzeni, ale także dostarczy tak potrzebnej wody. Ale musimy pamiętać, że może on też zdeformować, a nawet zniszczyć niektóre krzewy, a także kolumnowe drzewa. Zbyt grubą warstwę śniegu trzeba zrzucić z konarów, szczególnie poziomo prowadzonych drzew owocowych. Biały puch zgarniamy pod pnie drzew i usypujemy jak najwyżej – to naturalna izolacja termiczna.

 

DZIEŃ KWIATU/LIŚCIA/OWOCU/KORZENIA

 

Poniedziałek do południa jest dniem kwiatowym. Możemy już wysiewać na rozsady żeniszki, begonię wiecznie kwitnącą, lobelię, heliotrop, a nawet szałwię błyszczącą. Warunkiem jest posiadanie dobrze oświetlonej, nieogrzewanej szklarni lub werandy. Ale doniczek nie ustawiamy w przeciągu.

 

Dokładnie sprawdzamy spody liści roślin ozdobnych uprawianych w mieszkaniu. Może okazać się, że grasuje przędziorek, mszyce lub inne szkodniki.

 

Musimy już sprawdzać co się dzieje z zimującymi bulwami dalii, kłączami pacioreczników. Usuwamy gnijące.

 

Wysiewamy do skrzynek pierwiosnki i wystawiamy na ganek.

 

Druga połowa poniedziałku, a także wtorek i środa do zmroku 17 są liściowe. To dni, w które możemy wysiewać na kiełki stanowiące dobre źródło świeżych witamin nasiona fasoli mugo, soi, rzodkiewki. Można także siać rzeżuchę. Siejemy już rozsadę na wczesną sałatę, a także selery i pory.

 

Czwartek i piątek to dni owocowe. Można już wysiewać, do uprawy pod osłonami pomidory, a także paprykę i ogórki.Pamiętajmy o zaprawieniu nasion, co uchroni je przed chorobami grzybowymi.

 

Sobota i niedziela są zgodnie z Kalendarzem Księżycowym przeznaczone na zajmowanie się roślinami uprawianymi ze względu na korzenie. Możemy wykopać z ogrodu zimującą pietruszkę, wsadzić ją do doniczki i uprawiać w domu – będzie świeża zielenina. Tak samo można odkopać i uprawiać w domu kępki szczypiorku. Tam gdzie teren jest zasypany śniegiem, do doniczek sadzimy pietruszkę i cebulę kupione na straganie.

 

KSIĘŻYC ROSNĄCY

 

Jeżeli zetniemy w ogrodzie gałązki forsycji, jabłoni, wiśni, migdałka i wstawimy je do wazonu, to za 2-3 tygodnie zakwitną w mieszkaniu. Najlepiej ścinać je w dni kwiatowe. 

 

WODNIK/RYBY/BARAN/BYK

 

W poniedziałek do południa jesteśmy pod znakiem Wodnika. Od rana nadal unikamy tłuszczu. Możemy odczuwać ból żył i łydek. Pomagać mogą kąpiele w wywarze z igliwia świerkowego lub jodłowego, odwarze z owoców jałowca, wywarze z macierzanki.

 

Poniedziałek po 12. oraz wtorek i środa do 17. są w zakresie oddziaływania gwiazdozbioru Ryb. Odstawiamy lub ograniczamy węglowodany. Jeżeli czujemy się poddenerwowani, warto sięgnąć po zioła uspokajające i antydepresyjne. Ale jeżeli jesteśmy nadmiernie poddenerwowani, mamy kłopoty ze snem, czujemy się osłabieni, a przy tym mamy kołatanie lub bóle serca, może to świadczyć o nerwicy serca. Pomagają w takich przypadkach liczne zioła: kłącza waleriany, korzeń arcydzięgla, liść melisy, kwiat lawendy, ziele krwawnika, rumianek. Zimne, obolałe stopy mogą wynikać ze słabego krążenia krwi – pobudzą je okłady z chrzanu, gorczycy, imbiru.

 

Baran określa zalecenia zdrowotne w środę po 17. a także w czwartek i piątek. Rezygnujemy z potraw zawierających dużo białka. Może boleć nas głowa, oczy, szumieć w uszach nie mówiąc już o zapchanym nosie lub wprost leje się nam z niego. Przy bólu gardła może pomóc już najprostsza inhalacja ze zwykłej soli kuchennej lub płukanie nią gardła. Dobry jest też syrop z młodych pędów sosny. Można też zgryźć kilka ziaren jałowca, które działają dezynfekująco. Można je też stosować profilaktycznie. Na katar może pomagać herbata z prawdziwym sokiem malinowym lub inhalacja olejkiem lawendowym. Bakteriobójczy czosnek najlepiej używać po zmiażdżeniu i zalaniu oliwą.

 

Z szumem w uszach, który się czasem może pojawiać, problem jest aki że może mieć wiele przyczyn poczynając od zaburzenia ciśnienia krwi (nadciśnienie lub niedociśnienie) poprzez cukrzycę, klimakterium i miażdżycę.

 

Sobota i niedziela są pod wpływem gwiazdozbioru Byka. To czas bezsolny. Wspieramy układ krwionośny, wzmacniamy żyły, poprawiamy krążenie krwi. Sól silnie podnosi ciśnienie krwi, dlatego przy niskim ciśnieniu, senności związanej nawet z bólem głowy działa ak samo jak kawa czy mocna herbata. Warto też spróbować yerba mate czyli liści ostrokrzewu paragwajskiego zawierającego sporo kofeiny, ale także źródła przeciwutleniaczy. Liście obniżają też poziom cholesterolu, chronią wątrobę, odchudzają, ale nie należy przesadzać – wypijamy nie więcej niż litr dziennie.

 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY

 

Tam gdzie to jest możliwe, możemy teraz usuwać odrosty korzeniowe, a także robić cięcie prześwietlające drzew owocowych. Warto osobno składować drewno z wszystkich owocówek, bo doskonale nadaje się do wędzenia. Można też używać go, po rozdrobnieniu, do palenia na grillu.

 

Śniegiem, aż po wierzchołki, zasypujemy róże, bo ochroni on je przed spodziewanymi, bardzo silnymi mrozami w nocy.

 

Warto o tym pamiętać

 

Z długoterminowej prognozy pogody wynika, że dość silne mrozy będą trzymać do końca miesiąca. Najbliższy tydzień ma przynieść w ciągu dnia temperatury nawet do – 10 st. C., a w nocy ze spadkiem nawet do – 15 st. C.Dopiero koło 1 lutego ma nastąpić wyraźne ocieplenie z dodatnimi temperaturami w ciągu dnia, a nawet w nocy.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.