Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Dużo śniegu, mało słońca, to najlepsze warunki do przetrwania roślin w czasie silnych mrozów. I tak właśnie ma być jeszcze przez najbliższy tydzień. Dopiero potem prawdopodobnie czeka nas ocieplenie. Na razie jednak w ogrodzie mamy mało pracy. Zrzucamy nadmiar śniegu z drzew i krzewów, podpieramy gałęzie i szykujemy się do pierwszych wiosennych prac. Zacznijmy od uruchomienia wyobraźni: jak ma się zmienić nasz ogród...

 

DZIEŃ KORZENIA/KWIATU/LIŚCIA/OWOCU

 

Poniedziałek do godz. 15 jest korzenny. Oznacza to, że możemy wysiewać rośliny uprawiane dla korzeni np. selery, czy pietruszkę. Ale już pietruszkę naciową siejemy i pielęgnujemy w dni liściowe.

 

Tego dnia występuje Węzeł. A zatem nie robimy nic przy roślinach, nawet domowych. Trzeba poczekać na następny dzień korzenny.

 

Popołudnie poniedziałkowe, a także wtorek i środa są dniami przeznaczonymi na pielęgnację roślin uprawianych dla kwiatów. Jednocześnie we wtorek mamy Apogeum – tego dnia nie zajmujemy się sianiem. Ale w pozostałe dni kwiatowe możemy wysiewać nasiona ciepłolubnych kwiatów ozdobnych na rozsady. Polecam wysiew szałwii błyszczącej. Dzięki tak wczesnej porze siewu, zadziwimy znajomych jej rozmiarami w lecie.

 

Czwartek, piątek i sobota do 15. są przeznaczone na pielęgnację roślin uprawianych dla liści. Ja już teraz wysiewam bazylię do doniczek. Musi stać na najbardziej nasłonecznionym parapecie. Jest to roślina światłożądna.

 

Druga połowa soboty i niedziela są owocowe. Jednocześnie w niedzielę jest pełnia. Doskonała pora na wysiew pomidorów i innych ciepłolubnych warzyw na rozsadę.

 

KSIĘŻYC ROSNĄCY/PEŁNIA

 

W tradycyjnie nawożonym ogrodzie, a także w przypadku roślin doniczkowych do których stosujemy klasyczne nawozy, pełnia jest dobrym, a nawet bardzo dobrym terminem na sadzenie. W styczniu w ogrodzie nic rzecz jasna nie sadzimy. Ale możemy pobrane z drzew i krzewów sadzonki wsadzić do doniczek, by je ukorzeniać.

 

BYK/BLIŹNIĘTA/RAK/LEW

 

W poniedziałek, do godz. 15 na nasz organizm najsilniej działała gwiazdozbiór Byka. To okres, gdy nie powinniśmy używać soli. Pijemy zioła poprawiające pracę układu krwionośnego. Jednym z bardziej skutecznych jest ziele jemioły. Powoduje rozszerzenie dużych naczyń krwionośnych, działa przeciwmiażdżycowo, a także obniża poziom cholesterolu. Cennym ziołem może być też ruta. W obu przypadkach należy zachować dużą ostrożność i skonsultować się z lekarzem, bo w ich przypadku prawdziwe może być stwierdzenie, że to co leczy czasem także zabija.

 

W poniedziałek od 15. do środy włącznie jesteśmy pod wpływem Bliźniąt. To czas beztłuszczowy. Jeżeli musimy ich używać, dodajmy zioła ułatwiające trawienie: majeranek, kminek, miętę, koper, piołun, mniszek, a także ostropest. Zwróćmy uwagę na to jak śpimy. Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę - gruczoł znajdujący się w mózgu. Jeżeli mamy płytki i przerywany sen, być może ten gruczoł właśnie źle pracuje – tak jest zazwyczaj u osób starszych, ale nie tylko. Jednym ze źródeł melatoniny są wiśnie zarówno świeże jak i suszone, a także banany i... orzechy włoskie.

 

Czwartek i piątek oraz sobota do 15. to dominujący wpływ gwiazdozbioru Raka. Pamiętamy o ograniczeniu w spożywaniu węglowodanów. Możemy czuć się nadmiernie pobudzeni, gdyż zbliża się pełnia.

 

Sobota po godz. 15. i niedziela są pod wpływem Lwa. Uważamy na nadmiar białka w posiłkach. Nasze zmysły mogą nieco wariować. Będziemy odczuwać nadwrażliwość na światło, dźwięki. U wrażliwszych osób takie objawy związane są z pełnią. Polecamy herbatę majerankową osłodzoną miodem. Ma rozliczne, korzystne dla organizmu właściwości. Pomaga spokojnie spać, chroni przed przeziębieniem, wspomaga przy zaburzeniach żołądka, a najlepiej używać do jak najczęściej np. w postaci masła majerankowego.

 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY/ZSTĘPUJĄCY

 

Przez poniedziałek Księżyc jeszcze wstępuje, czyli ustawia się coraz wyżej nad horyzontem.

 

Od wtorku zaczyna zstępować, czyli będzie widoczny coraz niżej. To czas sprzyjający sadzeniu. Dotyczy to także roślin doniczkowych, które w okresie zstępującego Księżyca najlepiej zniosą przesadzanie, wymianę gleby.

 

WARTO O TYM PAMIĘTAĆ

 

Za chwilę ruszymy do sklepów ogrodniczych i szkółek pragnąc chociażby drobnymi zakupami przyśpieszyć nadejście wiosny. Nie unikniemy przy tym błędów. Postarajmy się jednak pamiętać ile czasu możemy poświęcić na pracę w ogrodzie i do tego dostosujmy nasze plany zakupowe. Przypomnijmy sobie, które miejsca najbardziej cierpią w czasie wiosennych, gwałtownych ochłodzeń. Może trzeba je osłonić. Czy mamy żywopłot od zachodniej strony, zazwyczaj bardzo wietrznej ? Może warto go posadzić. Ogród powinien w jak największym stopniu odzwierciedleniem naszych gustów i wrażliwości, indywidualnego poczucia piękna, ale także miejscem maksymalnie wkomponowanym w naturalne środowisko. A to jest nawet możliwe gdy mamy do zagospodarowania zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych w gęstej zabudowie miejskich domków jednorodzinnych.

 

KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.