Zalecenia  na dziś dla ogrodnika i zdrowego człowieka

 

 DZIEŃ KWIATU

 Wpływ zodiakalny Księżyca został przekreślony przez wyjątkowo niekorzystne jego położenie. Jest on praktycznie niewidoczny na niebie. Możemy jednak obciąć przekwitające kwiatostany lilaków.


 NÓW

Nie sadzimy, nie siejemy, nie przesadzamy. Prace ograniczamy do czynności związanych ze zwalczaniem szkodników i leczeniem chorób grzybowych. Możemy stosować nawet radykalne środki np. oprysk z wyciągu z tytoniu.


 BLIŹNIĘTA

 Ograniczany jedzenie tłuszczu, a sprzyjać temu powinien fakt, że poniedziałek to tradycyjnie za dzień bezmięsny. A z powodu nowiu, dodatkowo powinniśmy ograniczyć jedzenie i oczyścić organizm.


 KSIĘŻYC ZSTĘPUJĄCY

Księżyc od jutra będzie widoczny coraz niżej na horyzoncie. To początek czasu sadzenia - potrwa dwa tygodnie. Jeżeli zetniemy pędy wierzchołkowe na sadzonki, a jutro wsadzimy do ziemi, łatwiej się ukorzenią.


 PEŁNY OPIS

Mało kto wie, że lilaki to nie tylko pięknie pachnące krzewy, ale także rośliny stosowane w ziołolecznictwie. Surowcem jest zarówno kwiatostan jak i liście. Lilak stosowany wewnętrznie pomaga w oczyszczaniu organizmu. Ma też działanie przeciwreumatyczne. Podnosi odporność organizmu. Panie mogą stosować wyciągi do przemywania twarzy lub robić okłady pod przemęczone oczy. Napar z kwiatów oraz młodych gałązek, stosowany zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, robimy zalewając szklanką wrzątku łyżkę stołową kwiatów. Wypijamy 2 rzy dziennie po szklance.

Bliźnięta regulują pracą gruczołów m.in. tarczycy, nadnerczy, trzustki, wątroby, jajników, jąder, ale także potowych, mlekowych, ślinowych.

Przy zaburzeniach pracy trzustki powinniśmy jeść posiłki częściej, najlepiej sześć razy w ciągu dnia, ale mniej obfite. Jedzmy dużo warzyw i owoców zawierających beta karoten np. marchew, dynię, pomidory. Ale także znajdziemy go w zielonych warzywach liściastych: szpinaku, brokułach, sałacie, liściach buraka czy suszonych śliwkach. Jemy je z dodatkiem oliwy dobrze rozpuszczającej beta karoten co ułatwia organizmowi jego wchłanianie.