Zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka

DZIEŃ KWIATU

To bardzo dobry moment na zbiór wszystkich kwiatów roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Zbieramy także zioła do aromatoterapii oraz kuracji kwiatowej doktora Bacha (clematis).


KSIĘŻYC MALEJĄCY

 Im bliżej nowiu (czwartek) tym w częściach naziemnych roślin zielarskich bardziej skoncentrowane i silniej działające substancje lecznicze. Dziś jest dobra pora na zbiór także leczniczych liści np. szałwii.


BLIŹNIĘTA

 Znak odpowiada za pracę gruczołów. Należy zwrócić uwagę na tłuszcz w potrawach. Mięso wybieramy chude. Odstawiamy tłuste kiełbasy. Zamiast oleju używamy oliwy i to w sposób umiarkowany. 


KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY

 Ostatni dzień wstępowania Księżyca. Jutro zaczyna się czas sadzenia. Jeżeli dziś podzielimy nadmiernie rozrośnięte byliny, liście będą miały dużo substancji odżywczych. Wsadzone jutro, dobrze się przyjmą.


DZIŚ O TYM PAMIĘTAJ

Norniki i krety to zmora właścicieli wypielęgnowanych ogrodów patrzących ze zgrozą na korytarze ciągnące się tuż pod powierzchnią grządek (nornik) lub ogromne kopce usypane na środku trawnika (kret). Odradzamy mordowanie tych gryzoni, bo gdy już zaczniemy trudno będzie ustalić granicę tego co ma prawo żyć w ogrodzie. Ale dla dobra roślin postarajmy się odstraszyć szkodniki. Nie lubią one gnojówki z bzu czarnego. Odpędza je także wyciąg z piołunu. Możemy więc zalewać nimi nory i korytarze. Do korytarzy możemy też wkładać świeżę liście orzechów włoskich, ząbki czosnku, pędy bzu czarnego (ale tylko w czasie kwitnienia), a także gałęzie tui.

Gdy wszystkie te metody okażą się mało skuteczne, pozwólmy działać naturze: jeże, drapieżne ptaki, dzikie koty, kuny wyłapią gryzonie.

Jeżeli do ej pory nie mieliśmy w ogrodzie ani kretów ani norników, zastanówmy się czy sami ich nie przyciągnęliśmy utrzymując ziemię w stanie bardziej wilgotnym niż jest w okolicy. Dla gryzoni wilgoć to miejsce gdzie łatwo znajdą świeże pożywienie.

Kogo to nie przekonuje może stosować ultradźwiękowe odstraszacze, ale tylko wówczas gdy chcemy niepokoić również zwierzęta pożyteczne i domowe – wszystkie słyszą podobnie. Możemy też oszpecić ogród i skutecznie pozbawić go klimatu wbijając w ziemię butelki, zakładać pułapki, lub stosować petardy działające tak jak miny przeciwpiechotne – to ostatni wynalazek. Skuteczne są też odpowiednio dobrane trutki. Ale ostatecznie można przecież polubić kreta, szczególnie że jest naprawdę piękny.