Policja, która robi naloty i niszczy nawet najmniejsze uprawy maku całkowicie lekceważy glistnika jaskółcze ziele, łatwy do znalezienia chwast o narkotycznych właściwościach. Spotkać go można na ugorach, w pobliżu porzuconych zabudowań, a nawet na miejskich klepiskach. Ale zielarze zbierają go także, tyle że w celach leczniczych.

 

Glistnik jaskółcze ziele chętnie rośnie na terenach zapuszczonych i opuszczonych siedlisk, pod sypiącymi się murami itp./ fot. sz

 

 Glistnik to niewysoka, 30-40 centymetrowa roślina bylinowa o delikatnych, żółtych kwiatkach. W maju kwitnie. W tym roku zaczęła kwitnąć już teraz.

 

Jaskółcze ziele jest bardzo cenną rośliną, bo oprócz właściwości narkotycznych – raczej niepożądanych - działa przeciwbólowo. Stosuje się je także do znieczulenia miejscowego. Przetworami leczy się choroby wątroby, kamicę nerkową i żółciową. Ziele ma właściwości rozkurczowe. W postaci nalewki stosuje się bylinę jako łagodny środek przeciwbólowy. Na wsiach używano odwary z glistnika do przemywania ran, a żółty sok wypływający z łodygi do niszczenia kurzajek czyli brodawek. Jeszcze jedno zastosowanie znaleźli ogrodnicy, którzy odymiali zaatakowane przez owady rośliny. Pomagało.

Uwaga! Do celów leczniczych wykorzystujemy ziele zbierane w maju i czerwcu, ale w tym, wyjątkowo, możemy już zacząć teraz.

 

Profesor Ożarowski w swojej słynnej pracy o roślinach leczniczych poświęca glistnikowi dużo miejsca.

 

 

 Zerwana roślina brudzi charakterystycznym, żółtym sokiem wypływającym z łodygi. / fot. sz

 

„Wkrótce po podaniu wyciągu z glistnika, zawierającego chelidoninę, ustępują lekkie stany skurczowe jelit i dróg żółciowych i związany z nimi ból, a także zostaje przywrócona prawidłowa perystaltyka. Obserwuje się wyraźną poprawę czynności jelit i dróg żółciowych oraz wzmożenie wytwarzania żółci i łatwiejszy jej przepływ do dwunastnicy. Ziele wykazuje też nieznaczne własności uspokajające, które są wynikiem działania przeciwskurczowego i przeciwbólowego, działa też przeciwalergicznie (...) Ponadto hamuje wzrost bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz grzybów chorobotwórczych, a nawet pierwotniaków pasożytniczych (... ) Należy go unikać, zwłaszcza przy jaskrze. Zbyt duże dawki mogą wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego, palenie w jamie ustnej i przełyku, ból żołądka, nudności i wymioty.”

 

Nalewkę z glistnika stosuje się doustnie w bólach brzucha, spowodowanych kolką jelitową, wątrobową lub w obrębie dróg żółciowych i moczowych oraz kobiecych narządów rodnych, i przy migrenie - wylicza profesor fitoterapeuta.

 

Oto przepis, które cytujemy za książką : Aleksandra Ożarowskiego i Wacława Jaroniewskiego: ROŚLINY LECZNICZE i ich praktyczne zastosowanie

 

Przepis na odwar czyli herbatkę:

 

1/2 łyżki stołowej ziela zalać 1 szklanką wody letniej i ogrzewać na parze pod przykryciem 30 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić 3 razy dziennie 1-2 łyżki stołowe jako lek znieczulający bóle jelitowe i wątrobowe na tle kamicy żółciowej oraz w bolesnym miesiączkowaniu.

 

Inne przetwory są na tyle niebezpieczne, że nie powinno się ich stosować bez konsultacji z lekarzem fitoterapeutą.