U góry oman, na dole smotrawa - wyjaśnienie zagadki.

 

Jedna i druga roślina to wieloletnie byliny. Obie bardzo wysokie, o dużych liściach i praktycznie identycznych kwiatach. Obie są lecznicze, ale inne części mają zastosowanie w medycynie naturalnej.

 

Pierwsze pytanie, jak je odróżnić?

 

My mamy komfortową sytuację, bo obie byliny rosną w ogrodzie i wiemy co gdzie sadziliśmy. Ale jak ktoś nie wie to oman ma nieco inne liście, bardziej podłużne, lancetowate. Liście smotrawy są w kształcie bardziej sercowate.

 

Oman jest spokojną rośliną. Rozrasta się wprawdzie dość szeroko, ale pilnuje miejsca jakie mu wybraliśmy. Inaczej jest ze smotrawą. Ona łazi po ogrodzie. Przechodzi pod murkiem ogradzającym rabatki, bardzo szybko rozrasta się zajmując coraz więcej miejsca. To łażenie jest więc kolejnym, łatwym sposobem rozróżnienia. Jeżeli koło kwitnącej byliny widać jak w odległości metra i dalej wyrastają nowe sadzonki to na pewno jest smotrawa.

 

 To akurat oman...

 

W apteczce zielarza

 

W przypadku omanu, stosujemy korzeń. Wyciągi z rozdrobnionego korzenia działają przeciwzapalnie, zmniejszają ból brzucha, pomagają przy zaparciach. Używa się go także przy zapaleniu gardła, oskrzeli, męczącym kaszlu. Dzieciom pomaga przy owsikach.

 Stosujemy zalewając łyżeczkę do herbaty szklanką wrzątku i parząc pod przykryciem około kwadransa. Nie musimy od razu wszystkiego wypijać. Przy bólu gardła wystarcza łyżka stołowa kilka razy w ciągu dnia, w przypadku nieżytów – p1/3 – 1/2 szklanki godzinę przed jedzeniem.

 

 Liść smotrawy.

 Z kolei smotrawa, jak się dopiero co dowiedziałem, ma lecznicze liście. Według dr Henryka Różańskiego, chroni wątrobę i przewód pokarmowy. Działa żółciopędne, obniża poziom cukru i cholesterolu, regeneruje trzustkę. Oto prosty przepis dr Różańskiego:

 

Napar z 1 łyżki surowca na szklankę wrzątku pić 2 razy dziennie po 1 szklance. Kurację stosować minimum 3 miesiące.

fot. sabina zając

fot. marta zając