Taki domek  w stylu japońskim może nie będzie zbyt użyteczny dla wielu gatunków ptaków, ale za to jaki jest piękny / fot. mz

 

To już najwyższa pora, by powiesić w ogrodzie budki lęgowe dla ptakow.

Kiedyś uważało się, że ptaki w ogrodzie są źródłem poważnych strat w uprawach. Wyjadały nasiona i owoce, zanieczyszczały odchodami... Dlatego stawiano strachy na wróble. Ale w komunistycznych Chinach zastosowano bardziej radykalne środki. Gdy pod koniec lat 50. przywódca kazał je wytępić, zastosowano radykalną metodę: nie pozwalano ptakom przysiąść. A że wróbel może być w powietrzu nie dłużej niż kilka minut, a potem musi odpocząć, to ustawiczne ich odstraszanie i zmuszanie do ciągłego lotu powodowało, że... umierały z wycieńczenia!

W Polsce też drastycznie ubywa wróblowatych. To wątpliwa zasługa intensywnie stosowanych środków chemicznych, ale także ekspansja gołębi, drapieżnych srok i innych dużych ptaków. W biodynamicznym ogrodzie warto jednak zadbać o ptasi drobiazg, bo pożytki są znacznie większe niż szkody. Wyjadają one larwy szkodników z drzew, a także ziemi, niszczą liczne owady, a niektóre potrafią zjeść ich w ciągu jednego dnia tyle co same ważą!
                 Co roku wieszamy na ścianie kolejne domki dla ptaków / fot. sz
My montujemy budki lęgowe na szczytowej ścianie domu, co roku dokładając kolejne. Przez taką lokalizację, śpiew ptaków budzi nas latem już przed piątą rano, ale świt w ogrodzie jest przepiękny. W głębi ogrodu budek wieszać nie musimy, bo stare drzewa dają im rozliczne schronienia i miejsca do zakładania gniazd.
                Ptaki same wybierają sobie domek jaki im odpowiada / fot. sz
Zaproszenie do ogrodu konkretnych gatunków ptaków wymaga często stworzenia im odpowiednich warunków siedliskowych. Nie wszystko można dokładnie zaplanować. Ale zróżnicowanie zagospodarowania ogrodu, gęste krzaki dające schronienie ziemnym ptakom, spróchniałe drzewa przyciągające dzięcioły, krzewy utrzymujące owoce zimą … to wszystko sprawia, że najróżniejsze ptaki mogą się u nas zagnieździć.
Możemy też wykonać lub kupić domki i to nawet takie, w których zagoszczą nawet nietoperze bardzo pożyteczne w zwalczaniu nocnych szkodników.
Kto jest zainteresowany samodzielnym wykonaniu domków dla ptaków i to określonych gatunków, warto by skorzystał z instrukcji znajdującej się na stronie:

 http://www.mojeptaki.pl/egzotyczne/artykuly/budki/wymiary_wykonanie.html