Sobota i niedziela są pod wpływem Byka

Dni Korzenne

Księżyc Wstępujący

 

W diecie unikamy soli i wszystkiego co ją zawiera w nadmiarze. Zwracamy uwagę na ciśnienie, szczególnie gdy jest za wysokie. Krążenie krwi poprawiają nam ostre przyprawy i warzywa, a przy okazji mogą doskonale zastąpić smak soli.

 

Długi weekend sprzyja lenistwu, ale też warto trochę zrobić w ogrodzie. Można też wybrać się na spacer do lasu liściastego lub parku i poszukać czeremchy. Właśnie dojrzewa, szczególnie w nasłonecznionych miejscach. Nalewki z owoców mają niepowtarzalny smak. Ż kolei młode, sosnowe igły warto wykorzystać do regenerującej kąpieli. Na suchej łące powinniśmy znaleźć nie tylko dziką marchew, koper, wrotycz, nawłoć, cykorię i wiele innych roślin leczniczych.

 

 majeranek bylinowy najsmaczniejszy jest świeży lub mrożony/ fot. marta zając

 

Niektóre z ziół doskonale smakują jako świeże, a tracą wiele walorów po ususzeniu, np.. lubczyk, majeranek, rozmaryn, szałwia itp. Jest na to prostu sposób. Rozdrabniamy je i świeże wkładamy do pojemnika do robienia kostek lodu. Może to być jedno zioło lub odpowiednio dobrana mieszanka. Na wierz wlewamy trochę wody i zamrażamy. Gotowe kostki wkładamy do woreczków foliowych i wykorzystujemy do potraw w miarę potrzeby. Możemy je też w całości wkładać do woreczków foliowych i zamrozić, a dopiero potem rozkruszyć, tak by zmniejszyła się ich objętość. Zmrożone zioła zachowają swój wyjątkowy aromat.

 

Z roślin ogrodowych warto zainteresować się kwiatami nachyłka.

 

szczególnie panie powinny się zainteresować kwiatami nachyłka, ale nie tylko one/ fot. sabina zając

 

Według fitoterapeuty Henryka Różańskiego to wyjątkowy środek leczniczy. Jest antynowotworowy , zapobiega włókniakom stanowiącym poważne zagrożenie dla kobiet. Może powstrzymywać też rozwój nowotworu wątroby i jelita grubego. Prawdopodobnie jest skuteczny w leczeniu stwardnienia rozsianego i choroby Alzheimera.

 

Szczegółowe przepisy można znaleźć tutaj: http://rozanski.li/?p=1905

 Jesteśmy pod wpływem Barana

 potrwa on do piątkowego wieczora.

 Księżyc Wstępujący

 Dzień Owocowy

 Robiąc cięcia prześwietlające jabłoni, zachowajmy i ususzmy zdrowe, nie porażone grzybem, liście. Suszymy je w ciemnym, przewiewnym miejscu.

 


 fot. sabina zając

 

Liście jabłoni przydają się komputerowcom, gdy mają zmęczone długą pracą oczy. Najprościej zrobić okład z wywaru lub często nim przemywać oczy.

 

Mają też właściwości przeciwzapalne. Pomagają na reumatyzm, wrzody żołądka, w cukrzycy. Łagodzą też objawy alergii. Można je też stosować przy biegunce. Likwidują wolne rodniki. Odtruwają organizm. Zewnętrznie robimy z nich robić okłady na rany lub wrzody. Wywarem przemywamy skórę ze skłonnościami do przetłuszczania lub trądziku. Jeżeli mamy przetłuszczające się włosy, z łupieżem, wywar może służyć do płukania po myciu głowy.

 Wchodzimy po 15. we wpływ Barana

 potrwa on do piątku, do godz. 17..

Księżyc Wstępujący

 Dzień Owocowy

 a my zbieramy już jeżyny. Z owoców najlepiej robić soki, smaczniejsze niż malinowe, o bogatszym, bardziej intensywnym bukiecie niż z malin, doskonałe do herbaty przy przeziębieniu. Sok działa także przeciwgorączkowo i napotnie. Ale nie tylko bo także ogólnie wzmacniająco, a także poprawia trawienie. Możemy też suszyć liście tego pnącza.

 

 

Odmiany różnią się terminem owocowania, wielkością, a także stopniem słodyczy/ fot. marta zając

 

Liście działają przeciwbiegunkowo, pomagają w chorobie wrzodowej, ułatwiają oczyszczanie organizmu przez usuwanie z moczem trujących produktów przemiany materii. Można też używać naparu ( do dwóch łyżek suszu zalanych szklanką wrzątku i odstawionych do naciągnięcia) do płukania bolącego gardła, a skórę przemywamy nim przy trądziku i egzemie.

 

To też dobry czas na sadzenie nowych krzaczków truskawek, najlepiej wieczorem.

 

Pora by zadbać o ograniczenie białka w potrawach.

 

Gdy mamy zatokowe bóle uszu warto spróbować olejku kamforowego, który powinien nam doraźnie pomóc. Skuteczny jest też olejek z geranium.

Z kolei okłady z naparu niecierpka leczą stany zapalne oczu i alergiczne zapalenie spojówek. Wystarczy łyżka rozdrobnionego ziela zalana szklanką wrzątku i pozostawiona do naciągnięcia.

 

 

 ziele niecierpka można wykorzystać przy zapaleniu spojówek/fot. sabina zając

Jesteśmy pod rządami konstelacji Ryb

 Księżyc Wstępujący

Zajmujemy się roślinami uprawianymi dla liści

a w deszczowe dni aktywizują się ślimaki, które właśnie najchętniej sięgają po różne rośliny o smakowitych liściach. Zwykle wiemy co najczęściej pada ofiarą w pierwszej kolejności. Te najcenniejsze rośliny możemy zabezpieczyć rozkładając wokół nich liście kapusty. Po nocy, czasie intensywnego żerowania powinniśmy znaleźć pod nimi najwięcej szkodników. Wystarczy je zebrać i np. wyrzucić daleko od ogrodu.

 

 

Możemy też zastosować inne metody. Tutaj jest ich opis:

http://www.biodynamiczny.pl/poradnik-biodynamiczny/259-biodynamiczne-i-ekologiczne-sposoby-na-slimaki

W diecie, aż do połowy środy rezygnujemy z węglowodanów. Zamiast słodyczy polecamy również słodkie buraki i marchew.

 

 

  Od rana nadal Wodnik

a po 15. zaczynają się rządy konstelacji Ryb

 

Dzień po Pełni

Rano zatem pielęgnujemy kwiaty

 a po południu zajmujemy się roślinami uprawianymi dla liści

 

W diecie dzień zaczynamy bez tłuszczu

 by w drugiej części dnia zrezygnować z węglowodanów (aż do połowy środy).

 

Często mamy problemy, jakich środków użyć w ogrodzie, by nie zaszkodzić środowisku. Problem ze stosowaniem trucizn na szkodniki mogą mieć także osoby hodujące zwierzęta, czy wychowujące małe dzieci. Są na szczęście środki naturalne, nietoksyczne. Wielu środków lepiej nie używać w domu nie tylko ze względu na toksyczność, ale także drażniący lub nieprzyjemny zapach.

 

Czego zatem używać?

 

Trzy gramy suszonego piołunu dostępnego w zielarni lub jedną całą roślinę zaparzamy litrem wrzątku i po naciągnięciu i ostygnięciu opryskujemy przeciwko mszycom.

 

Z kolei 15 gram suszu (1/3 torebki) ze skrzypu moczymy dobę w litrze wody, potem powoli zagotowujemy i rozcieńczamy pięciokrotnie gdy zwalczamy choroby grzybowe.

 

Możemy też liści pomidora. Dwie męskie garście dobrze pociętych liści zalewamy 2 litrami ciepłej wody, a po kilku godzinach przecedzamy i opryskujemy przeciw mszycom.

 

 fot. sabina zając

 

Na mączniaka można wypróbować sody oczyszczonej (prawie każda pani ma go w kuchni) rozpuszczając co najwyżej 5 gram w litrze wody – stosujemy raz na tydzień.

 

Szare mydło potasowe lub płyn do naczyń rozpuszczają woskowy nabłonek przędziorków i mszyc powodując ich gwałtowne odwodnienie. To środki całkiem bezpieczne nawet w domu.

 

 

Podkategorie