Pod wpływem Strzelca jesteśmy jeszcze do godz. 15

 a potem wchodzimy we wpływ Koziorożca

Koziorożec (trwa do 15. w sobotę) to okres gdy musimy zwrócić szczególną uwagę na układ krwionośny, a w diecie odstawić wszystko co słone.

 Księżyc jest Wstępujący

 a w niedzielę Pełnia 

czyli w weekend możemy mieć nadmiar energii i być pobudzeni.

 Dziś do południa mamy Dzień Owocowy

 

a po południu Dzień Korzenny

 

i jest to najlepszy termin na zbiór tych już dojrzałych warzyw korzennych ale także ... perzu.

 

 Jeżeli ktoś nie wie, to właśnie jest perz. /fot. sabina zając

 

Jeżeli znajdziemy czas możemy poszukać perzu i to najprościej we własnym ogrodzie, bo to powszechnie spotykany i bardzo uciążliwy chwast. Najbardziej użyteczne jest jego kłącze o wyjątkowych zaletach. Odtruwa cały organizm, chroni wątrobę, ułatwia ochronę przed miażdżycą, obniża poziom złego cholesterolu, a także uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne.

 

 

Perz uważa się za zioło przedłużające młodość. W kuracji stosuje się wywar z kłącza. Półtorej łyżki zalewamy 2 szklankami ciepłej wody, gotujemy około pięciu minut i odstawiamy na kwadrans do naciągnięcia. Taką ilość wypijamy codziennie w dwóch porcjach. Pomaga także w zaparciach i przy odchudzaniu.

 

 Babka pospolita ma takie same własciwości lecznicze jak lancetowata/fot. sabina zając

 

A skoro już będziemy szukać ziół warto też zainteresować się liśćmi babki lancetowatej lub pospolitej. Oprócz okładania nimi ran, ma ona bowiem wiele innych, pożytecznych właściwości. Ususzona w temperaturze 40 st. C. pomaga przy stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego. Ogranicza też nadmierną przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych. Chroni też przed atakiem wirusów.