Jesteśmy pod wpływem Koziorożca

 Księżyc jest Wstępujący

a więc nie nawozimy, a jedyny wyjątek czynimy dla popiołu z kominka i ogniska, bo ten pochodzący ze spalonego drewna jest doskonałym źródłem potasu wzmacniającego rośliny, podnoszącego ich odporność w okresach suszy i mrozów.

W niedzielę Pełnia 

i możemy sadzić, gdy dzień będzie mokry.

 Dzień Korzenny

 i dobra okazja by wykopać korzenie żywokostu. Najlepiej robić to wprawdzie w okresie bezlistnym, późną jesienią lub wczesną wiosną, ale jakoś nigdy o tym nie pamiętamy. Dlatego teraz pozbędę się części żywokostu mając świadomość, że i tak odrośnie z resztek korzeni, a więc nic nie zmarnuję. Jeżeli korzeń teraz zebrany będzie miął nieco słabsze działanie, to po prostu więcej go użyję.

 

 

 

To wszystko ozdobne odmiany żywokostu do zastosowania także w celach leczniczych/ fot. sabina zając

 

Liście potnę i dodam do kompostownika, bo to doskonałe źródło potasu dla roślin, a korzenie zmielę i wysuszę, bo to świetny środek nie tylko w przypadku zwichnięć, ale także przy zmianach zwyrodnieniowych stawów, w artretyzmie, zapaleniach stawu, ale także na zwykłe siniaki, wypryski, trądzik a nawet bolesne, krwawiące hemoroidy. Możemy używać je w postaci papki )proszek z korzenia z odrobiną wody) lub proszek żywokostowy zalać gorącą oliwą i smarować chore miejsca.

 

Rezygnujemy ze wszystkiego co słone. Zadbajmy o naczynia krwionośne jedząc... śliwki, które wyraźnie je wzmacniają. Z kolei pijąc sok z buraków poprawimy krążenie krwi w mózgu. Papryka dobrze działa na pracę serca, a aronia obniża ciśnienie krwi... Jak jeszcze do menu dołożymy miód rzepakowy to być może unikniemy wizyty u lekarza.