Wchodzimy po 15. we wpływ Barana

 potrwa on do piątku, do godz. 17..

Księżyc Wstępujący

 Dzień Owocowy

 a my zbieramy już jeżyny. Z owoców najlepiej robić soki, smaczniejsze niż malinowe, o bogatszym, bardziej intensywnym bukiecie niż z malin, doskonałe do herbaty przy przeziębieniu. Sok działa także przeciwgorączkowo i napotnie. Ale nie tylko bo także ogólnie wzmacniająco, a także poprawia trawienie. Możemy też suszyć liście tego pnącza.

 

 

Odmiany różnią się terminem owocowania, wielkością, a także stopniem słodyczy/ fot. marta zając

 

Liście działają przeciwbiegunkowo, pomagają w chorobie wrzodowej, ułatwiają oczyszczanie organizmu przez usuwanie z moczem trujących produktów przemiany materii. Można też używać naparu ( do dwóch łyżek suszu zalanych szklanką wrzątku i odstawionych do naciągnięcia) do płukania bolącego gardła, a skórę przemywamy nim przy trądziku i egzemie.

 

To też dobry czas na sadzenie nowych krzaczków truskawek, najlepiej wieczorem.

 

Pora by zadbać o ograniczenie białka w potrawach.

 

Gdy mamy zatokowe bóle uszu warto spróbować olejku kamforowego, który powinien nam doraźnie pomóc. Skuteczny jest też olejek z geranium.

Z kolei okłady z naparu niecierpka leczą stany zapalne oczu i alergiczne zapalenie spojówek. Wystarczy łyżka rozdrobnionego ziela zalana szklanką wrzątku i pozostawiona do naciągnięcia.

 

 

 ziele niecierpka można wykorzystać przy zapaleniu spojówek/fot. sabina zając