Sobota i niedziela są pod wpływem Byka

Dni Korzenne

Księżyc Wstępujący

 

W diecie unikamy soli i wszystkiego co ją zawiera w nadmiarze. Zwracamy uwagę na ciśnienie, szczególnie gdy jest za wysokie. Krążenie krwi poprawiają nam ostre przyprawy i warzywa, a przy okazji mogą doskonale zastąpić smak soli.

 

Długi weekend sprzyja lenistwu, ale też warto trochę zrobić w ogrodzie. Można też wybrać się na spacer do lasu liściastego lub parku i poszukać czeremchy. Właśnie dojrzewa, szczególnie w nasłonecznionych miejscach. Nalewki z owoców mają niepowtarzalny smak. Ż kolei młode, sosnowe igły warto wykorzystać do regenerującej kąpieli. Na suchej łące powinniśmy znaleźć nie tylko dziką marchew, koper, wrotycz, nawłoć, cykorię i wiele innych roślin leczniczych.

 

 majeranek bylinowy najsmaczniejszy jest świeży lub mrożony/ fot. marta zając

 

Niektóre z ziół doskonale smakują jako świeże, a tracą wiele walorów po ususzeniu, np.. lubczyk, majeranek, rozmaryn, szałwia itp. Jest na to prostu sposób. Rozdrabniamy je i świeże wkładamy do pojemnika do robienia kostek lodu. Może to być jedno zioło lub odpowiednio dobrana mieszanka. Na wierz wlewamy trochę wody i zamrażamy. Gotowe kostki wkładamy do woreczków foliowych i wykorzystujemy do potraw w miarę potrzeby. Możemy je też w całości wkładać do woreczków foliowych i zamrozić, a dopiero potem rozkruszyć, tak by zmniejszyła się ich objętość. Zmrożone zioła zachowają swój wyjątkowy aromat.

 

Z roślin ogrodowych warto zainteresować się kwiatami nachyłka.

 

szczególnie panie powinny się zainteresować kwiatami nachyłka, ale nie tylko one/ fot. sabina zając

 

Według fitoterapeuty Henryka Różańskiego to wyjątkowy środek leczniczy. Jest antynowotworowy , zapobiega włókniakom stanowiącym poważne zagrożenie dla kobiet. Może powstrzymywać też rozwój nowotworu wątroby i jelita grubego. Prawdopodobnie jest skuteczny w leczeniu stwardnienia rozsianego i choroby Alzheimera.

 

Szczegółowe przepisy można znaleźć tutaj: http://rozanski.li/?p=1905