fot. sabina zając

To nie jest komplet, ale znaczna część ziołowych słoików. są tu, idąc od lewej strony: liście brzozy, ziele bodziszka, wielki słój liści morwy białej, przytulia czepna, kora wierzby białej, mały słoik liścia orzecha włoskiego, a za nim słój nasion ostropestu, a na koniec  pudełko liści jabłoni dzikiej. Gdzieś w zakamarkach kuchni stoi jeszcze słoik sfermentowanych i ususzonych liści jeżyny oraz kwiatów lilaka i obowiązkowe pudełko suszonej mięty. Szałwia i lubczyk schowane w zamrażalniku.

Zgodnie z zasadą biodynamiki, wszystko z własnego ogrodu lub zza płotu. Wyjątkiem jest ostropest - kupiony u rolnika.

Ten ziołowy zestaw praktycznie zastępuje domową apteczkę.

 To miesiąc pozyskiwania przede wszystkim kory i korzeni. Nie róbmy jednak tego tak, by zniszczyć rośliny. Do zdejmowania kory wybierajmy rośliny przeznaczone do wycinki lub już ścięte. Mogą to być konary po wiosennym cięciu pielęgnacyjnym. W przypadku korzeni takiego problemu nie ma, bo wiele z podanych roślin odrośnie z części pozostawionych w ziemi.

 

 

Teraz żywokost dopiero wypuszcza pierwsze liście, ale to dobra okazja by odkopać kłącza i wykorzystać je w domowej apteczce. Na pewno się przydadzą przy najróżniejszych urazach rąk i nóg. Rośliny w ten sposób nie zniszczymy, bo jej system korzeniowy jest tak rozległy i głęboki, że na pewno odrośnie / fot. marta zając

 Grudzień wydaje się być miesiącem straconym dla zielarza. Na szczęście mamy bardzo pożyteczną jemiołę.

 

fot. marta zając

 

Jałowiec podaje się w stanach zapalnych dróg moczowych, przy słabym wydzielaniu żółci, trudnościach w przyswajaniu pokarmów. Stosuje się także przy zaburzeniach pracy wątroby. Działa także odtruwająco. Hamuje proces fermentacji w jelitach. Poprawia perystaltykę jelit. U mężczyzn zwiększa erekcję wzmagając ukrwienie naczyń. U kobiet może wzmóc krwawienie w czasie okresu, ale też - uwaga! trzeba zachować ostrożność - doprowadzić do poronienia. Dlatego nie wolno go używać w ciąży.

 

Sposoby użycia:

 

Łyżkę rozdrobnionych owoców zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy do naciągnięcia na pół godziny, pijemy po przecedzeniu – zastosowanie moczopędne, bakteriobójcze, żołciopędne. Stosujemy nie dłużej niż miesiąc.

 

Żujemy owoce – wzdęcia.

 

Jemy codziennie, zaczynając od jednego owocu i zwiększając dawkę o 1 owoc aż do piętnastu i potem zmniejszając ilość owoców, codziennie o jeden – kuracja odtruwająca, poprawiająca trawienie i pracę wątroby.

 

Nalewka : 10 dekagram zmielonych owoców zalewamy ćwiartką spirytusu. Po dwóch tygodniach przecedzić. Dolać pół litra wódki – stosujemy po łyżce przed jedzeniem przy braku apetytu, osłabieniu, nerwicy serca, lub żołądka.

 

Garść owoców i dużą wiązkę gałązek zagotować w niewielkiej ilości wody. Przecedzić. Wlać do kąpieli. Moczyć się kwadrans – stosujemy na reumatyzm, artretyzm.

 

Z każdego spaceru możemy przynieść lecznicze rośliny. Nie trzeba być fachowcem by je rozpoznać i właściwie zastosować.