Jesteśmy na działce i zauważyliśmy, że na drzewach pojawiły się mszyce i wyjadają liście. Do sklepu ogrodniczego daleko, a my chcemy interweniować jak najszybciej. Skorzystajmy z tego co jest pod ręką.

 

Mszyce na trzmielinie oskrzydlonej / fot.mz

 

Łuska cebuli lub główka czosnku

Trochę starej cebuli powinniśmy znaleźć w kuchni. A jak nie mamy, to będzie na pewno w najbliższym sklepie. Potrzebujemy zaledwie jedną dużą cebulę lub dwie mniejsze, najlepiej takiej już przesuszone. Zdejmujemy łuski i zalewamy je litrem wody. Zagotowujemy i pozostawiamy na wolnym ogniu na około kwadrans. Cedzimy i opryskujemy zaatakowane drzewko. Pomaga ie tylko na mszyce, ale także na przędziorka lub miodówkę.

Tak samo możemy wykorzystać czosnek. Potrzebujemy zaledwie jedną główkę. Miażdżymy, zalewamy litrem wody. Dalej postępujemy identycznie jak przy cebuli.

 

Mniszek czyli potocznie mlecz/ fot.mz

 

Na majowej łące, ale także na trawniku znajdziemy uciążliwi chwast o żółtych kwiatach – to mniszek. Bierzemy jego liście i korzonki. Potrzebujemy na litr wody około 1-2 korzeni ( 2 dekagramy) lub dwie duże garście liści (4 dekagramy). Zalewamy litrem wody. Po 3-4 godzinach cedzimy i opryskujemy. Efekty będą widoczne po kilku opryskach.

 

Paczka papierosów...

Bardzo skutecznym środkiem na mszyce jest tytoń. Trzeba poświęcić paczkę. Rozkruszamy ją i zalewamy znowu litrem wody, jeżeli ciepłej to szybciej naciągnie. Odstawiamy na dobę. Potem gotujemy co najmniej godzinę. Cedzimy i rozcieńczamy wodą w proporcjach 1:1.

Ten oprysk jest bardzo skuteczny, ale też silnie trujący. Stosujemy go tylko do roślin ozdobnych. Jeżeli w pobliżu rosną warzywa, lub rośliny owocowe, trzeba je osłonić.

 

Jeżeli mamy świeże mleko...

Możemy je zostawić na kwaśne. Zlewamy potem serwatkę i rozcieńczamy ją wodą. Tym płynem opryskujemy interwencyjnie, ale przede wszystkim profilaktycznie.

Płyn do mycia naczyń

Łyżeczkę płynu do naczyń - nie musi to być Ludwik - rozpuszczamy w litrze wody. Dokładnie zraszamy rośliny.

Szkło wodne

Na litr wody dajemynie więcej niż 1 - 1,5 procenta (10 - 15  mililitrów) szkła wodnego dostępnego w każdym składzie i sklepie budowlanym. Szkło wodne zakleja układ oddechowy mszycy. Uwaga! Stosujemy tylko w pochmurny dzień lub wieczorem, gdy słońce grzeje na rośliny.