Rosjanie czasów komunizmu nie byli zainteresowani napędzaniem klientów koncernom chemicznym. Dlatego chętnie eksperymentowali z naturalnymi preparatami do zwalczania szkodników ogrodowych, a uzyskaną wiedzę upowszechniali. Alewtina Nikołajewna Wasina wydała w 1978 r. książeczkę prezentującą wyniki takich badań. Dla zwolenników biodynamiki i Kalendarza Księżycowego to kopalnia pożytecznych informacji.

 

Wyciąg z liści  chrzanu pomaga zwalczać kleszcze.

 

Podane przepisy znajdują się w polskim tłumaczeniu wydanym w 1986 r przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne: Wykorzystanie roślin do zwalczania szkodników w sadach i ogrodach.

Oto ciekawe, a nieznane zastosowanie roślin pól i ogrodów.

Czosnek niedźwiedzi

Cała roślina może być wykorzystywana do zwalczania mszyc na pomidorach i zarazy ziemniaczanej. Wyciąg 12 dniowy zrobiony z rośliny zalanej zimną wodą w proporcjach 1: 30.

Cebula

Zwalcza przędziorka chmielowca, niektóre larwy kleszczy, odstrasza ptaki od drzew owocowych.

Wyciąg 12-15 - godzinny na przędziorka i mszyce: 200 gram łusek na 10 litrów wody.

Proszek z suszonej cebuli – kleszcze.

Rozkrojone, świeże cebule powieszone na drzewie – ptaki.

Czosnek pospolity

Ochrona winorośli, zbóż, mszyce na śliwach, roztocze truskawkowe i wielkopąkowiec porzeczkowy.

Ząbki czosnku wymieszane ze zbożem – wołek zbożowy: 20 dekagram na 100 kg ziarna.

Ząbki czosnku rozrzucone przy krzewie winorośli – rożne szkodniki.

Wyciąg świeży z 2-3 główek czosnku i 10 litrów wody – mszyce na śliwach.

Czosnek sadzony między krzewami – ochrona truskawek, porzeczek.

 • Tatarak zwyczajny zwalcza muchy i komary, kleszcze - proszek z suszonych roślin.
 • Ostróżka służy do zwalczania much, gąsienic, moli, bielinka, larw chrząszczy; ścinamy gdy pojawią się pąki kwiatowe, 10 dekagram suszu zalewamy 1  litrem wody, po 2 dobach filtruje i stosuje bez rozcieńczenia, albo odwar robiony tak jak wyciąg, tyle że po 12 godzinach gotujemy 1-2 godziny - można go przechowywać przez miesiąc w ciemnej butelce.
 • Clematis jest trujący dla owadów; świeże rośliny, najlepiej kwiaty, zalewamy na 2 godziny wodą w proporcjach 1:1.
 • Wilczomlecz rózgowaty zwalcza gąsienice; wykorzystujemy przekwitłe rośliny, gotując 2-3 godziny świeżo ścięte w niewielkiej ilości wody - ok. 40 dekagram, potem dolewamy 1 litr wody i opryskujemy 2 razy, co 4 dni.
 • Chrzan pospolity dodany do przechowywanych owoców (20 dekagram utartego na skrzynkę) przegania z nich owocówkę; wyciąg z korzeni - brak danych o proporcjach - zabija kleszcze
 • Gorczyca biała - zabija mszyce (20 gram sproszkowanej na litr wody) , wysiewana w międzyrzędziach odstrasza gryzonie, wymieszana z gryką i wsypana do kretowisk i na kanałów zrobionych przez norniki powoduje, że giną w ciągu kilku, kilkunastu dni
 • Pietruszka zwyczajna pomaga na mszyce atakujące korzenie winorośli (filoksery) - wystarczy posadzić przy krzewach.
 • Bagno zwyczajne - na mole, roztocza i owady oraz kleszcze stosuje się proszek z suszonych liści.
 • Bieluń dziędzierzawa jest owadobójczy, działa wewnętrznie i kontaktowo; 1 kg wysuszonej rośliny zalewamy 10 l wody.
 • Tytoń niszczy gąsienice, mszyce, wciornastki, larwy 4 dekagramy tytoniu zalewamy 1 litrem wody, odstawiamy na dwie doby, dodajemy znowu litr wody, cedzimy, dodajemy mydło; można też spalając pył tytoniowy w szklarni likwidować mszyce - ok. 5 gram tytoniu na 1 m sześć szklarni
 • Krwawnik pospolity - zabija mszyce, miodówki, wciornastki, przędziorka chmielowca, a także gąsienice i larwy; kilogram suszu zalewamy wrzątkiem, gotujemy pół godziny, dodajemy wody do 10 litrów i po 2 dniach używamy, albo 50 dekagram suszu zalewamy litrem wody, gotujemy pół godziny i opryskujemy bez rozcieńczenia.
 • Owoce cytrusowe - pomarańcze, cytryny, mandarynki zabijają mszyce i wciornistki, stosujemy zmielone skórki - 1 kg zalewa się 3 litrami wody, szczelnie zamyka i 5 dni przechowuje w ciepłym, ciemnym miejscu, potem cedzi, stosujemy 100 gam wyciągu na 5-10 litrów (mocniejszy wyciąg jest z nierozcieńczonego preparatu do którego przygotowania użyto kilograma suchych skórek i 10 litrów wody.