Zgodnie z zasadami Kalendarza Księżycowego okres około Pełni jest najlepszy dla sadzenia roślin, szczególnie gdy pada deszcz.

Nadchodzi właśnie Pełnia. Będzie w niedzielę. Ale metrolodzy straszą ochłodzeniem, silnym wiatrem i deszczem ze śniegiem. Tymczasem okolice Pełni to doskonała pora na sadzenie pod warunkiem, że są to dni wilgotne. I takie będą. To dobrze dla roślin. Dobre jest także, że będzie chłodno i pochmurno. Rośliny, które znajdą się w nowym miejscu odparują mniej wody, łatwiej też przystosują się do nowego środowiska... ale pod warunkiem, że wcześniej nie były w szklarniowych warunkach. Gdyby tak było to niska temperatura będzie dla nich silnym szokiem. Na kilka dni zimna, a potem szybkiego, ponownego ocieplenia, dobrze je osłonić.

Jak poznać, że kupiona roślina była wcześniej pędzona w zbyt dobrych, sztucznych, warunkach? Wystarczy porównać ją z innymi, podobnymi. Forsycja obsypana teraz kwiatami na pewno była przegrzana, tak samo jak drzewko owocowe na którym są już listki, albo iglak z nowymi przyrostami.