Długo kwitnące tawuły japońskie są bardzo lubiane nie tylko przez motyle ale także piękne chrząszcze

 

Internetowy znajomy zadał mi problem do rozwiązania: kocha fotografować owady i motyle. Chciałby na dziką łąką sprowadzić ich jak najwięcej i jak najbardziej różnorodnych. Miałem mu poradzić jakie rośliny mógłby dosadzić, by uzyskać cel.

Wiadomo, że wiosną nic tak nie przyciąga owadów  jak pierwsze kwiaty czyli przebiśniegi, ranniki, derenie jadalne, ale także leszczyny i wierzby. Na łące wierzby sobie poradzą, derenie także, ale niskie, delikatne rośliny już nie za bardzo. Można jednak wysiać lub wysadzić niezniszczalne bratki, stokrotki...

 

 Łąkowe chabry to przysmak dla motyli. Na zdjęciu pozuje dostojka.

 

Motyle lubią rośliny o kwiatach żółtych, pomarańczowych, czerwonych, fioletowych. Doskonałym wabikiem są polne chabry i maki, najlepiej w większej grupie, tak by z daleka były widoczne. Na słonecznej i suchej łące także sobie poradzą.

 

 

 Wśród niskich, suchych traw warto posadzić dziewięćsiły. Są pod ochroną, ale w szkółkach dostępne. Jak ziemia będzie kamienista, wapienna to tylko się z takich warunków ucieszą. Jak latem zakwitnie, towarzystwo ciekawych owadów mamy zapewnione.

 

 

 Wszelkie owady trąbkowe, między innymi rzadki fruczak gołąbek szukają kwiatów, które wymagają od nich głębokiego sięgnięcia po nektar. Dla nich idealne są łatwe w uprawie i długo kwitnące floksy, które przyciągają też inne owady.

Floksy są niewysokie, do 50 -70 cm, ale na niskiej łące będą widoczne. Na pewno natomiast da się zauważyć budleja, czyli motyli krzew dorastający do 2 metrów wysokości. Budleje wprawdzie przemarzają do korzeni, ale po zimie wystarczy je ściąć przy ziemi i szybko odbiją, a kwitną na tegorocznych pędach.

 

 

 

Paź królowej, ale także inne motyle bardzo lubią wszystkie rośliny polne i ogrodowe o baldachowatych kwiatostanach. A więc spotykamy je często tam gdzie rośnie marchew polna. Ale warto dosiać kopry, selery, pietruchy, fenkuły, a także kminek, barszcz, które stanowią także pokarm dla larw motyli.

 

 

 Poskrzypek ze zdjęcia lubi lilie. To bardzo ciekawy owad dla fotografów przyrody.

 

 Przestrojnik na słoneczniczku.

Pewniakami są słoneczniczki,m które kwitną znacznie dłużej niż słoneczniki i gwarantują nalot owadów i motyli. Łatwo rosną, są niezbyt wymagające i nie powinno wśród nich zabraknąć także wierzbolistnego oraz topinambura - bo kwitną najpóźniej,pod koniec jesieni. Dla owadów to niesamowita gratka.

 

 rusałka pawik na przegorzanie

 

Przegorzan wygląd jak wielki oset, a jest wybitnie miododajny. Latem bardzo chętnie odwiedzają go zarówno motyle jak i różne owady.

 

 

 A jak się posadzi rutewkę to mamy pewność, że odwiedzi ją przepiękny, złocisty zacnik - bardzo elegancki chrząszcz.

Co jeszcze warto posadzić i wysiać na łące? Wyniosłe rudbekie żółto kwitnące na wysokich badylach, aksamitki, nagietki, cynie, marcinki. Ale ceniony przez motyle jest także łopian, podbiał, wszelkie osty...

Jest w czym wybierać.

fot. sabina zając

fot. marta zając