Są takie rośliny, do których trzeba się pochylić, by docenić ich urodę. Niewątpliwie należy do nich trójsklepka owłosiona. Przechodziłem obok niej i nie zauważyłem, chociaż w początkach jesieni niewiele jest przecież kwitnących roślin. Kwiaty ma piękne, ale trzeba dobrze się rozglądać, by je zobaczyć, bo są małe, zaledwie trzycentymetrowe. A chociaż roślina może dorosnąć nawet do 70 cm ( w głębszym cieniu, na wilgotnym stanowisku) , można ją przegapić tak jak mnie się to zdarzyło.

 

 

Trójsklepka owłosiona (japońska) to inaczej storczyk ropuszy, ropusza lilia, żabia lilia, żabi storczyk... tyle przynajmniej nazw spotkałem. Ze storczykiem wprawdzie nie ma nic wspólnego, za wyjątkiem oryginalnego kwiatu przypominającego nieco te jakie mają egzotyczne męczennice. Już bliższa jest liliom, bo pochodzi z tej rodziny, jednak to tylko daleka krewna lilii ogrodowej. Poza tym rozwija się z kłącza a nie z cebulki.

 

 

Nie udało mi się ustalić skąd ten żabi czy ropuszy element nazwy. Może trochę płatki przypominają fakturę ropuszej skóry...

 

 

Trójsklepka omszała najlepiej rośnie i kwitnie gdy bezpośrednio oświetla ją poranne, wschodnie słońce. Potem raczej powinno do niej docierać jedynie rozproszone światło. Trzeba ją ściółkować, by ziemia była stale wilgotna, a przed zimą okryć korą.

 

fot. sabina zając